KKTC vekili Doğuş Derya, KKTC Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı.

Derya'nın "Birileri milliyetçilik yarışına girdi diye bu ülkenin evlatlarının geleceği ortadan kalkıyor. Bir Kıbrıslı yurtsever, Türk olarak konuşuyorum. Onun için bir futbol taraftarı gibi ele almayacaksın bu konuları. Senin ülkene ne oluyor ona bakacaksın. 'Yunanistan savaş yapmayacağız' diyor. Biz bu ülkede silahlanmaya karşı, her türlü militarist harekete karşı, siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümü savunmaya devam edeceğiz. İsteyen istediği yerde hamasetini yapsın. 'KKTC'yi tanıyın' demiş sayın Erdoğan. Önce kendileri tanısınlar lütfen. Bu ülkede ayrı bir devlet olduğunu, bu ülkenin kurumları olduğunu, bu ülkenin parlamentosu olduğunu lütfen kendileri tanısınlar önce. Siz de bunları sorgulayın. Çok konforludur biliyorum biat kültürü içerisinde buraya gelip birilerine teşekkür ederek siyasi ikbalinizi ona bağlamak. Ama siz bu ülkenin vekilisiniz" sözleri büyük tepki topladı.

Doğuş Derya daha önce; "Öcalan'a özgürlük" mitingine katılmış, Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer HDP vekilleriyle pozlar vermişti.

AK PARTİ'DEN TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "KKTC Meclisi'nde konuşan CTP vekili Doğuş Derya, Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan'ı, Türkiye'yi ve kahraman TSK'yı hedefe alan bir konuşma yaptı. Bu hadsiz ve provokatif konuşmayı kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

Ömer Çelik'in açıklamaları şöyle:

"Bu kişinin sözleri radikal Yunan ve Rum tezleri ile PKK’nın Türkiye’yi hedef alan açıklamalarının sentezinden başka birşey değildir. Rum ve Yunan parlementosunda yapılan Türkiye düşmanı konuşmaları tekrar etmiştir. Kuşkusuz bu zihniyet KKTC’yi bir Rum sömürgesi yapma hayali peşinde koşuyor. Bu hayalin peşindeki Rum ve Yunan faşistlerine verdiğimiz cevap bu şahıs için de aynen geçerlidir."

Yorumlar 471 Yorum Var
 • Vatann 08.10.2022 09:44
  Ey Milletvekili seni biz koruyoruz maaşını biz veriyoruz Rum namussuzuna kalsaydı hiç doğmayacaktın
 • Mahmut 08.10.2022 07:22
  Korkmuyor kardeşim KORKACAK KORKACAK KORKACAK o kadar Devlet Mit vs gereğini YAPMALI
 • Ali Can 07.10.2022 19:56
  Biz Kibrista kan döktük kan , Orayi size bir Yunan üstü yaptirmayiz Hanim efendi, Hadi ordan , haddini bil
 • abdullah 23 07.10.2022 16:57
  kktc değil rum cumhuriyeti milletvekili sanki.makaryos sizleri doğrarken biz koştuk yardımınıza .içecek suyunuzu bile veriyoruz bu ne nankörlük.
 • Ertuğrul 07.10.2022 14:37
  Akıncı denen Rum bozuntusunun çocukları , chpkk nin KKTC şubesi üyesi bu aşağılık kadının PKK ile kolkola provakasyonlarda çok gördük. bu kadın türk değil.
Daha fazla yorum görüntüle