ABD tarihinde görülmemiş 2021 tarihindeki Kongre Binası baskını sırasında kongre liderlerinin yaşadığı gergin anların görüntüleri ilk kez yayınlandı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri tarafından 6 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen Kongre Binası baskınını araştırmak için ABD Temsilciler Meclisi’nde kurulan 6 Ocak Komitesi'nin 13 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen toplantısında kongre liderlerinin olay sırasında yaşadığı korku dolu anların görüntüleri yayınlandı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin gazeteci olan kızı Alexandra Pelosi tarafından kaydedilen görüntülerde Başkan Nancy Peloci ile dönemin Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer’in, güvenliğin sağlanması amacıyla bazı yetkililer ile yaptıkları konuşmalar da yer alıyor.

Görüntülerin başında isyancıların kongre binasındaki bir kapıyı kırarak içeri girmeye başladığı ve güvenlik güçlerinin yetersiz kaldığı belirtilirken, telefonda konuşan Başkan Nancy Pelosi’nin “Kongredeki oturumu sonlandırmak zorundayız yoksa isyancılar büyük bir zafer kazanacaklar.” sözlerini kullandığı görülüyor.

GENEL KURUL SALONUNDA MAHSUR KALAN SENATÖRLER GAZ MASKESI TAKTI

Kongre liderlerinin saldırı sebebiyle güvenli ve gizli bir odaya nakledilmesinin ardından odada bulunanların yaşadığı gerginlik açıkça belli olurken Başkan Pelosi, hükümetin hala işlediğini bir şekilde halka göstermek ve seçimin onaylanması işlemine devam etmek için oturuma geri dönmenin bir yolu olup olmadığını sordu. Odada bulunan birisi cevap olarak bazı senatörlerin Genel kurul salonunda mahsur kaldığını ve olası bir saldırıya karşı gaz maskesi takarak yere yatıp siper aldıklarını belirtmesi üzerine Pelosi hayret içerisinde odadakilere dönerek “Buna inanabiliyor musunuz?” dedi.

"LANET OLASI GÜVENLİK BAKANI"

Güvenli odada Chuck Schumer’in Güvenlik Bakanı’nı aramak istediğini söylediği görüntüde “Lanet olası Güvenlik Bakanı“ sözlerini sarf etmesi dikkat çekti. Schumer, dönemin ABD Güvenlik Bakan Vekili olan Christopher Miller ile yaptığı telefon görüşmesinde “Hala güvenli odaya nakledilemeyen senatörler bulunuyor. Çok sayıda güvenlik görevlisine ihtiyaç var, Maryland Ulusal Muhafızlarını da gönderebilir misiniz?” diye sordu.

Başkan Pelosi ve Schumer, yardım istemek için dönemin Virginia Eyaleti Valisi Ralph Northam ve Adalet Bakanı Vekili Jeffrey Rosen ile de telefonda konuştu. Konuşma sırasında Schumer’in Jeffrey Rosen’e hiddetli bir şekilde “Sayın Bakan, niçin Başkan’a (Donald Trump) isyancıların kongreyi terk etmeleri çağrısı yapmasını söylemiyorsunuz?” ifadesini kullandı.

Trump, 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerini kaybetmesinin ardından seçimin “hileli” olduğunu iddia etmiş ve destekçilerini kendisine karşı bir komplo yapıldığına ikna etmeye teşvik edici girişimlerde bulunmuştu. 6 Ocak 2021’de Trump’ın başkan olmasını isteyen binlerce destekçisi, Kongre Binası’na yürüyerek saldırı düzenlemişti. Saldırılarda 5 kişi hayatı kaybederken, yüzlerce kişi ise yaralanmıştı. Yürütülen soruşturma kapsamında Trump’ın yanı sıra yüzlerce tanık 6 Ocak Komitesi tarafından sorgulanmış, 900’den fazla kişi ise suçlanmıştı. Olayların ardından ABD Başkanı Joe Biden, 6 Ocak saldırılarını “ABD’nin en karanlık günü” olarak nitelendirmişti.

Yorumlar 5 Yorum Var
 • toto 14.10.2022 15:39
  o gün nancy ablanın yusuf yusuf olduğu gün. bugün ise içlerindeki hezeyanı dünyaya ihraç ettikleri gün.
 • umur 14.10.2022 13:59
  Mektupla oy diyerek yediler trup u O da intikam için iç savaş çıkarır dedik ama beceremedi Dünyanın intikamı az kalsın alınacaktı ne güzel ama olmadı Bir daha ki sefere İnşAllah
 • TIRIS 14.10.2022 10:58
  Gelinde bizim vekillerden cesaret dersi alın korkak gavurlar. 15 Temmuzda tepelerinde bombalar patlarken evlerinden kalkıp korumak için Meclise gelmişlerdi.
 • bir müslüman 14.10.2022 10:57
  Bunlar baskın görüntüleri değil. Demokratların başı Pelosi'nin reklamı... Hatta Pelosi'nin görüntüleri (demokrat kafa konuşmaları) olaylardan sonra çekilmiş bile olabilir.
 • mahfi 14.10.2022 10:21
  Trumpa karşı yapılmış güzel bir oyun. Keşke Trump başa geçse.
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek