Beyoğlu patlamasını gerçekleştiren PKK/YPG'li terörist Ahlam Elbashir'in ele geçirildiği evde yaşayan ailenin o gece yaşananlara dair ifadeleri ortaya çıktı. İfadeler, teröriste dair ortaya atılan kafa karıştırıcı iddiaları çürütüyor.

Taksim İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısının faili Ahlam Elbashir'in Küçükçekmece ilçesi Kanarya Mahallesi'nde yakalandığı evde yaşayan ailenin ifadeleri ortaya çıktı. Afrin'li aileden Emine Heso, saldırının olduğu gece saat 1'de Ahlam Elbashir'in eski komşuları tarafından evlerine getirildiğini, "Yarın Avrupa'ya gidecek" denilerek kendilerine teslim edildiğini anlattı. Emine Heso, üzerinde askeri pantolon bulunan Elbashir'in kendisine, "Bir kız kardeşim de Suriye’de. Avrupa’ya gideceğim." dediğini söyledi.

Emine Heso'nun 16 yaşındaki oğlu Mahmut Heso ise, polislerin eve baskın düzenlediğinde Ahlam Elbashir'in balkondan atlayıp kaçmaya çalıştığını ancak polislerin onu yakaladığını ifade etti.

"EVE GECE GELDİ"

Rudaw'a konuşan Emine Heso, evinde bulunan eşi ve 3 akrabasının gözaltına alındığını söylediği konuşmasında, olay gününü şöyle anlattı:

“Benim adım Emine Heso. Biz burada 8 yıldır kiracıyız. Suriye’den geldiğimizden beri bu evde yaşıyoruz. Bizim eski komşumuz Hatice ve oğlu Ahmed bundan 2 yıl önce buradan göç ettiler. Bu komşumuz ile bazen görüşüyorduk. O gece (14 Kasım) Hatice söz konusu kadın ile (Ahlam Elbashir) evimize geldi. Ben Hatice’ye ‘hayırdır bu saatte’ diye sordum. O da bana ‘Bu kız bizim misafirimiz ve yarın Avrupa’ya gidecek.’ dedi. İçeriye geçip oturdular onlara çay ikram ettim. Kız çayını içti ve ‘dondum ben’ dedi.

AVRUPA'YA GİDECEĞİNİ SÖYLEMİŞ

Üzerinde bir askeri pantolon vardı. Kız Halepli oldugunu söyledi. Burnunda hızma ve çenesinde de peercing vardı. Bayağı koyu tenliydi ve bu yüzden de ben ‘Sen Suriyelilere benzemiyorsun.’ dedim. O da ‘Ben Suriyeliyim. Kimsem yok.’ şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine ben de ‘Avrupa’ya gidip ne yapacaksın?’ dedim. Bu kez de ‘Kimsem yok. Kocam rahmetli oldu. Bir kız kardeşim de Suriye’de. Avrupa’ya gideceğim.’ dedi.”

"CAMI KIRDI, BALKONDAN KAÇACAKTI"

Emine Heso'nun 16 yaşındaki oğlu Mahmut Heso'nun olay gecesine ilişkin Rudaw'a anlattıkları ise şunlar:

“Ben bir çanta dükkanında çalısıyorum. Babam ise markette çalışıyor. Polisler kapıyı çaldıgında o kadın polis olduklarını anladı ve balkonun camını kırarak kendini aşağıya atmaya çalıştı. Babam ise o sırada polislere kapıyı açtı ve 'işte kadın burada' dedi. Daha sonra da polisler koşup kadını yakaladı.”

Yorumlar 0 Yorum Var
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek