Yazar Oray Eğin 6'lı masanın anayasa değişikliği önerisinin halka dokunmayan içeriği, zamanlaması, yüzeyselliği ve buna karşın dış dünyada Erdoğan’ın yeniden kazanacağına dair giderek artan izlenimleri masaya yatırdı.

HaberTürk yazarı Oray Eğin CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti (DP) ve Saadet Partisi'nden (SP) oluşan 6'lı masanın 84 maddelik 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi' hakkında köşesinde çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

"SANKİ ÖZAL VE DEMİREL PARTİSİZDİ"

Fondaş medyada yere göğe sığdırılamayan ittifakın Anayasa önerisinde Cumhurbaşkanının rolünü eleştiren Eğin "Erdoğan sık sık kanun hükmünde kararnameler mi çıkarıyor, yeni anayasa bunu engelliyor. Erdoğan bütçeyi şahsen mi kullanıyor, bütçe elinden alınıyor. Erdoğan partili Cumhurbaşkanı mı, yenisi öyle olmayacak. (Sanki Özal ve Demirel partisizdi.)" ifadelerini kullandı.

"KEMAL KILIÇDAROĞLU YANLIŞLIKLA ADAY OLUR DA SEÇİLİRSE..."

İttifak içindeki ekonomi ve dış politikada politikasında farklı bakış açıları olduğunun altını çizen Eğin "Türkiye’de de toplumun öncelikli endişesi ekonomi. Altılı Masa bu konuda kendi arasında da anlaşamadığı için için sessiz. Ali Babacan’la Bilge Yılmaz’ın ekonomiye bakışları farklı; Kemal Kılıçdaroğlu yanlışlıkla aday olur da seçilirse ekonominin dümenini kim ele alırsa ona göre kervan yolda düzülecek. Aynı durum dış politika için de geçerli. Aslında temel problemlerle ilgili uzlaştıkları hiçbir nokta yok, ama bir şey sunuyormuş gibi gözükmek için bu anayasa paketi gibi tali konularla vakit harcıyorlar. Seçmenden de yine de hiç yoktan iyidir demesini bekliyorlar." dedi.

"DIŞ DÜNYADA ERDOĞAN KAZANIR GÖRÜŞÜ HAKİM OLMAYA BAŞLADI"

Eğin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomide Türkiye modeliyle ciddi pozitif geri dönüş aldığını ifade ederek "İktidar da hazırlıksız değil. Erdoğan’ın dünyayı şaşkınlık içinde bırakan ekonomi yönetimi düşük faizle büyümeyi artırmayı, ithal ürünlerin fiyatını yüksek tutarak cari açığı düşürmeyi başardı. Enflasyon uçtu ama bir yandan da Türk Lirası’nın dövize endeksini kırdı. ABD’de FED faiz artırdığında TL’de hiç oynama olmaması kimseye şaşırtıcı gelmiyor mu? Dış dünyadaki gözlemcilerin Türkiye’de Erdoğan’ın yeniden kazanacağına dair giderek daha fazla görüş belirtmeleri boşuna değil." dedi.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Namyelüs 01.12.2022 12:05
    Gerçek yıldız bir lider varken millet neden kuyruklu yıldızları tercih etsin ki.Atatürk'ten sonra Türkiye'nin en büyük lideri dururken millet neden emperyalistlerin akılları ile gelecek arayanlardan medet umsun ki.6+1 masanın peşine takılanlar da eninde sonunda birer birer verilen morfinden kurtulacaklardır.
  • M fuat 30.11.2022 23:52
    Reisimizle iftihar ederiz. Sağ olsun Erdoğan, var olsun vatan.