Araştırma şirketi GENAR'ın son seçim anketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oylarının 3 ayda yüzde 7 arttığı görüldü. Hızlı artışın sebebi ise, dış politikadaki hamleler, toplu konut projesi, sözleşmeli personele kadro ve EYT çalışmaları...

GENAR Araştırma Şirketi'nin son seçim anketine dair sonuçları Sabah Gazetesi Yazarı Mehmet Barlas paylaştı.

Barlas, "GENAR Başkanı İhsan Aktaş'ın da bu anket sonuçları konusundaki analizleri oldukça çarpıcı" diyerek yazısına başladı.

İşte yazıdan önemli bölümler:

İhsan Aktaş'a göre, kamuoyunun yakından takip ettiği gibi 6 ay önce büyük bir rüzgârı arkasına alan Millet İttifakı'na yönelik son dönemde büyük bir güvensizlik meydana gelmiş.

KAVGALI ADAYLIK AÇIKLAMALARI VE FİKİR AYRILIKLARI TEPKİ DOĞURDU

Önce HDP ve İyi Parti kavgası, sonrasında İyi Parti ile CHP arasındaki fikir ayrılıkları... Meral Akşener ve bazı İyi Partili yöneticilerin CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusundaki sert açıklamaları, Millet İttifakı'nın görünen ve görünmeyen üyeleri arasında büyük bir güvensizlik oluşturmuş.

HÜKÜMETİN PEŞ PEŞE ADIMLARI

Hükümet cephesine gelince... GENAR'ın araştırmasına göre Cumhur İttifakı'nda işler iyi gidiyor. Asgari ücret artışı... Toplu konut hamlesi... Sözleşmeli personele kadro... EYT sorununun çözüme kavuşturulması... Dış politikadaki başarılı diplomasi...

ERDOĞAN'IN OYLARINDA HIZLI ARTIŞ

Terörle etkin mücadele... Küresel krize rağmen güven veren lider karizması...

Tüm bunlar Erdoğan'ın oylarının hızlı şekilde yükselişine neden olmuş. Sadece toplu konut hamlesi AK Parti'nin oylarını 2 puan artırmış. Togg'un seri üretime geçmesi de bu yükselişin kalıcı olmasına yol açmış. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gelince... "Kimin cumhurbaşkanı olmasını istiyorsunuz?" sorusuna 3 ay önce "Erdoğan" cevabını verenlerin oranı yüzde 42 civarındaymış. Bugün ise rakam yüzde 49'a çıkmış.

KILIÇDAROĞLU YÜZDE 16'LARDA

İkinciyi merak ediyorsanız söyleyeyim. İkinci sırada yüzde 16 ile Kılıçdaroğlu geliyor. Kemal Bey'i ise sırasıyla Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş takip ediyor. İmamoğlu artık hayallerini 2028'e ertelemiş görünüyor.

Yorumlar 0 Yorum Var