ABD ordusunda yıllarca görev yapan General Ben Hodges, S-400 ve F-35'lerle ilgili Türkiye'ye şaşkına çeviren bir teklifte bulundu. ABD'li general S-400'lerin Ukrayna'ya verilmesi gerektiğini söyledi. Peki ABD bu teklifle neyi amaçlıyor?

Daha önce 2 yıl İzmir’de görev yapan ve ordudan 2018’de emekli olan ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Ben Hodges, İngiliz yayın organı BBC'ye Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılması ve Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin konuşan ABD'li general, Türkiye'ye şaşkına çeviren bir teklifte bulundu. 

'S-400'LERİ UKRAYNA'YA VERİN'

ABD'li general, Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarılmasını hatırlatarak bu projeye geri dönülmesi için bir şart koştu. Hodges “Bildiğimiz kadarıyla S-400’ler kutularında bekliyor. Türkiye attığı bu adımdan geri dönebilir, o sistemleri Ukrayna’ya verebilir örneğin ve F-35 programına geri dönebilir. O zaman bugünkünden çok farklı bir konumda olur” ifadelerini kullandı.

Peki ABD'li isim bu sözlerle neyi amaçlıyor?

S-400'LER UKRAYNA'YA VERİLİRSE NE OLUR?

ABD'den gelen bu teklife Türkiye'nin olumlu cevap vermesi durumunda Türkiye almak için yıllarca çaba sarf ettiği ve birçok ülkeye karşı dik duruş sergilediği konumdan geri adım atmış olacak. Rusya'nın savaş halinde olduğu Ukrayna'ya bu füzelerin verilmesi, Türkiye ile Rusya'yı doğrudan karşı karşıya getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yıllardır ilerlettiği dostluk ilişkilerini tersine döndürebilir. Bunun sonucu olarak, Rusya Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde teröre karşı yaptığı harekatlara taş koyabilir, belki de Avrupa'ya uyguladığı doğalgaz ambargosuna Türkiye'yi de ekleyebilir.

ABD, TÜRKİYE'Yİ YUNANİSTAN'A KARŞI SAVUNMASIZ HALE GETİRMEYİ Mİ AMAÇLIYOR?

Öte yandan ABD'li Hodges'in bu teklifinin bir de Yunanistan ayağı bulunuyor. S-400'lerin Ukrayna'ya verilmesi durumunda Türkiye hava sahası koruması büyük bir güç kaybetmiş olacak. Hali hazırda Yunanistan ile Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşadığımız gerginlikler de düşünülürse, bu durum Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı bölgede daha aktif bir rol üstlenmesine neden olabilir. Değişen bu denklemler sonucunda Türkiye'nin Mavi Vatan'daki kazanım ve söz hakları da Avrupalı ve ABD'liler tarafından tekrar sorgulanmaya başlayabilir. Böylece ABD bu hamlesiyle hem uzun yıllardır Türkiye ile Rusya arasında devam eden dostluk ilişkilerine darbe vurmuş, hem de Türkiye'yi Avrupalı ortağı Yunanistan'a karşı güçsüzleştirmiş olur. 

Yorumlar 3 Yorum Var
  • akın 04.12.2022 02:36
    Allah Allah sizi aslında Meksika üzerinden halletmek lazım
  • Mesut 03.12.2022 14:30
    Kendimi uyanık zannediyordum, benden kerizi yokmuş'a örnek, general olmuş fakat kapalı gözlüklü
  • Doğru 03.12.2022 14:24
    Sapıttı ABD sıkıyosa siz verin bizene ukranyadan