FIFA 2022 Dünya Kupası'nın güvenliğine katkı sağlamak için görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları arasında TCG Burgazada ile Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler Savunma Bölüğü, Patlayıcı Madde Keşif ve İmha, bomba arama ve dronsavar timi bulunuyor.

Dünyanın en prestijli spor organizasyonları arasında yer alan FIFA 2022 Dünya Kupası'nın güvenliğine Mehmetçik de katkı sağlamaya devam ediyor. Katar hükümetinin, dost ve müttefik ülkelerden silahlı kuvvetlere ait unsurlarla organizasyonun güvenliğine katkıda bulunma talebine, Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Fransa ve Pakistan'ın verdiği olumlu yanıtın ardından, "Katar FIFA 2022 Dünya Kupası Kalkanı Harekatı" kapsamında Birleşik Müşterek Görev Kuvveti oluşturuldu.

 Son teknolojiyle donatılmış bomba imha köpekleri mest etti

FIFA 2022 Dünya Kupasının güvenliğine katkı sağlayan unsurların arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı PMKİ takımı ve Bomba Arama Köpek (BAKÖ) timleri de yer alıyor. Bomba arama köpekleri her türlü bina, motorlu kara ve hava taşıtları, çanta, valiz ve şahıs üzerindeki patlayıcı maddeyi tespit edebiliyor. Köpeklerde ayrıca dışardan görüntü alınamayan yerlerin aranmasında kullanılan yüksek görüntü kalitesine sahip, kablosuz ve kızılötesi bağlantı imkanı sağlayan, gece görüş özelliği bulunan kamera ses sistemleri de bulunuyor. Temel ve ileri itaat eğitimleri alan bomba arama köpekleri tarafından bulunan patlayıcıların imhasında ise PMKİ takımı görev üstleniyor. 

 

 

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Eren 06.12.2022 07:14
  Eğitim ve disiplin dünyada eniyisiyiz maşallah özellikle güvenlik aslanlarım gözbebeğimiz yüreğimizdeki çoşkun sevgi biricik ordumuz hey gidi yıllar hey eğitimde acemi askerdim komutanımızın ifadesi halen kulaklarımda burda öğrendikleriniz değerli hazinedir yaşam boyu lazım olacaktır demişlerdi senindemi saçlarına aklar düştü Jandarma çavuş Eren hey gidi yıllar hey ordumuzla herzaman gurur duyoruz komutanlarımız kınalı kuzularımız gözbebeğimizdir.
 • vatanperver 05.12.2022 23:06
  bizim ordumuz her işi hakkı ile yapar. allah ayaklarına taş değdirmesin inşaallah
 • Dürüst vatandaş 05.12.2022 21:43
  Masallah....Süper Mehmetciklerimiz...Canlarımız
 • dinibütünoğlu 05.12.2022 20:47
  helal olsun aslanlarıma