AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Haber Global'de soruları yanıtladı. Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

TÜRKİYE'NİN MEKİK DİPLOMASİSİ

Diyoruz ki bu ilhakı kabul etmiyoruz. Aynı zamanda Rusya'ya da diyoruz ki, savaşın bölgeye faydası yok. Burada taraf tutmadan, bölgesel ve küresel barıştan yana tavır takınarak diplomasiyi sürdürüyoruz. İnsani olarak tahıl koridorunun açılması bunun başlı başına sonucudur. Esir takası, bunların birbiriyle takasının temin edilmesi de insani diplomasinin gereği. Bölge ülkeleriyle normalleşmenin altında yatan da bu. Ortadoğu terör örgütlerinin cirit attığı bir yer haline getirilmiş. Türkiye'nin bu bölgede çok güçlü şekilde ayakta durmak, savunmada da kendi savunmasını gerçekleştirecek durumda olması lazım. Irak'ın parçalanmasının kime ne faydası oldu, Mısır'ın siyasi olarak bölünmesinin kime ne faydası oldu. Bu bölgedeki emperyalist güçlerin ekmeğine yağ sürdü sadece. Bölgedeki sorunların giderilmesi için ciddi ve hızlı normalleştirmenin gerçekleştirilmesi bölgeye katkı sağlayacaktır. 

BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ

Meclis'te başörtüsü teklifini imzaladık. Hem AK Parti hem MHP imzaya açtı, imza atmak isteyenler imza atıyorlar. Aslında fiilen çözülmüş bir mesele vardı. Ben 28 Şubat'ı İstanbul Üniversitesi'nde yaşadım. Eşim başörtülüydü üniversiteden atıldı. Gencecik evlatlarımız tıp fakültelerinden atıldı. Sonuçta bunlar aşılmıştı. Zaten yasal bir engel olmadığı için aşılmıştı. Çok şükür başörtüsüyle ordumuzda görev yapan subaylarımız var. Geçen sene bir subay hanımefendi dereceye girdi. Başörtülü valimiz var, hakimler-savcılar var. Keşke büyük bedeller ödenmeseydi, hiç gündemde yokken sayın Kılıçdaroğlu bunu bir gece yarısı gündeme getirdi. Biz de madem böyle bir endişe var, bunu anayasal düzenlemeyle halledelim dedik. Ne tür engeller varsa, sadece başörtüsü değil, özgürlükleri kısıtlayabilecek hangi uygulamalar varsa, bunların kategorik olarak ortadan kaldıralım

SURİYE'NİN KUZEYİNE KARA HAREKATI NE ZAMAN OLACAK? 

Terörü kaynağında bitirecek adımları atmamız gerek. Terör örgütü maşalarının aradan çıkarılması lazım. Bölgenin siyasi dizaynının parçası olarak kullanılmasına müsaade edilmemesi lazım. Türkiye oyunun farkında ve gereğini yerine getirmek için mücadele edecek. NATO'da İsveç ve Finlandiya terör örgütlerine destek vermekten vazgeçsinler şartını koşmakla, Suriye'de PKK'nın etkisiz hale getirilmesinde hedef açısından bir fark yoktur.

ERDOĞAN-ESAD GÖRÜŞMESİ OLACAK MI?

Eğer Suriye'de bu kadar parçalanmış siyasi tablo olmasaydı, DEAŞ orada faaliyet gösterebilir miydi? Afganistan paramparça hale getirilmeseydi, oradan El Kaide gibi bir terör örgütü ortaya çıkar mıydı? Terörü ortaya çıkan nedenlerle mücadele etmemiz lazım. Gerilim alanlarını azaltarak normalleşmeyi temin etmek istiyoruz. İlişkilerimizin gerginleşmesinin hiçbirinde Türkiye'den kaynaklanan bir sebep yok. 

Müzakereler devam ediyor. Mühim olan tansiyonu sürdürmemektir. Bunun kimseye faydası yok. 

Yorumlar 1 Yorum Var
  • vatanperver 08.12.2022 13:34
    esed ile görüşse sadece değer kaybeder. bu cani, sünni islamın düşmanıdır ve asla adam olmaz. nüfusun yüzde altısı ile yüzde doksanı ezerek idare hakkı olduğunu zan eden bir ahmak ve satılmış. müslümanların en büyük çilesi yüzlerce yıl göz kapattıkları bu zihniyetlerin ne kötülükler yapabileceğini asla düşünmemeleri. islam alemindeki bu irinler temizlenmeden bir islam aleminden söz edilemez. bu it ile görüşmenin de bize ve suriyelilere bir katkısı olmaz.