AK Parti hükümet, vatandaşların doğal gaz yükünü azaltmak ve gençlerin alım gücünü korumak için iki yeni adım atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Karadeniz gazının sisteme gireceği mart sonundan itibaren her haneye 25 metreküplük doğal gaz desteği için hazırlık yapılıyor. Yapılan planlamayla, Karadeniz gazının sisteme girmesiyle konutlardaki doğal gaz kullanımının 25 metreküplük bölümü faturalara yansıtılmayacak. Bu destek bir yıl sürecek. Bir metreküp doğal gazın fiyatının 5 lira olmasından hareketle mart ayından itibaren hanelerde kullanılan doğal gazın 125 liralık bölümünü devlet üstlenmiş olacak.

AK Parti kaynakları, bu miktarın ortalama bir konutun ocak ve sıcak su için kullandığı doğal gazı karşılayacağına dikkat çekti.

Yılbaşından itibaren de İstanbul'daki doğal gaz fiyatlarında yüzde 12,13 oranında indirime gidileceği açıklanmıştı. Böylece İstanbul'da 5.5 milyon doğal gaz konut abonesinin 1.000 liralık faturasında 121 lira indirim yapılmış olacak. Devletin doğal gazdaki sübvansiyon tutarı 2022 yılı sonu itibarıyla 200 milyar lirayı aşmış durumda. Halen elektriğin düşük kademesinde yüzde 50, doğal gazda yüzde 75 destek uygulaması bulunuyor. 1.000 liralık bir doğal gaz faturasının 750 lirası hazine tarafından karşılanıyor.

CEP TELEFONU YÜZDE 50 UCUZLAYACAK

Hükümetin bir diğer müjdesi ise gençlere yönelik olacak. Daha önce de gündeme gelen gençlerin cep telefonu alırken ÖTV'den muaf tutulmasına yönelik düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Buna göre, gençler 10 bin liralık bir cep telefonu için ÖTV'den muaf olacak ve fiyatı 10 bin lira olan telefon için 5 bin lira ödeyecek. Bu muafiyet alınan telefonun üç ya da 5 yıl süreyle elden çıkarılmaması şartı ile uygulanacak. ÖTV matrahı 1.500 TL'yi aşmayan cep telefonlarından yüzde 25, 1.500-3 bin TL arasında olan cep telefonlarında vergi oranı yüzde 40, 3 bin liranın üzerindeki telefonlardan alınan ÖTV oranı yüzde 50 olarak uygulanıyor.

Yorumlar 0 Yorum Var