Peugeot, bir süredir tanıtımını yaptığı Inception isimli konsept otomobilini tanıttı. Elektrikli yapıdaki otomobil, ilginç tasarımı ve benzersiz teknik özellikleriyle dikkat çekiyor.

Türkiye'de en çok sevilen otomobil markaları arasında yer alan Fransız üretici Peugeot, bir süredir "Inception" isimli bir konsept üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Beklenen gün geldi ve CES 2023'te sahne alan Peugeot, bu otomobili resmen tanıttı. Inception, şirket için gerçekten de yeni bir başlangıç olacak gibi görünüyor.

Peugeot, son yıllarda en çok da far tasarımı ile dikkat çekmeye başlamıştı. İnce farlar tercih eden şirket, Inception'da da aynı tasarımı benimsedi. Üçü sağda üçü solda olmak üzere parçalı şekilde 6 dikey şerit far kullanan şirket, aslan pençesi görünümlü bu far yapısı ile beğenileri toplayacak gibi görünüyor.

ELEKTRİKLİ ARABALARLA ÖZDEŞLEŞEN KAPALI IZGARA

Elektrikli otomobillerde sıklıkla gördüğümüz kapalı ızgara, Peugeot'nun konsept otomobilinde de karşımıza çıkıyor. Ayrıca şirketin bir süredir kullanmakta olduğu yeni logo, aydınlatmalı bir şekilde kullanılmış.

GÖVDENİN YAN TARAFINDAKİ BİR BÖLÜM FARKLI MESAJLAR GÖSTERECEK

Peugeot'nun elektrikli otomobil konsepti, yan kısımlarında "tech bar" olarak isimlendirilen bir bölmeye sahip. Bu bölüm, sürücü ve yolcular araca yaklaştığında ve araçtan uzaklaştıklarında özel mesajlar gösterecek. Ayrıca otomobilin şarj durumu da tech bar üzerinden görüntülenecek.

YAPAY ZEKA SÜRÜCÜYÜ DE YOLCUYU DA TANIYABİLECEK!

Peugeot tarafından yapılan açıklamaya göre Inception'ın sahip olduğu yapay zeka sürücü ve yolcuları ayrı ayrı tanıyabilecek. Üstelik otomobil, buna göre de aksiyon alacak. Bu bağlamda; koltuk duruşu, araç sıcaklığı, kullanılan sürüş modları ve multimedya seçenekleri yapay zeka tarafından otomatik olarak ayarlanacak.

YENİ NESİL MODELLERDE BULUNAN İ-COCKPİT'İN GELİŞMİŞ BİR VERSİYONUNA SAHİP

Peugeot'nun yeni nesil otomobillerinde tercih ettiği "i-Cockpit" isimli konsol tasarımı, Inception'da çok daha gelişmiş bir yapıya sahip. Oyun konsollarından esinlenerek oluşturulan dörtgen direksiyon, üzerinde çok sayıda kontrol alanı barındırıyor. Dokunmatik ekran şeklindeki direksiyonun arka kısmında ise daire şeklindeki gösterge ekranını görüyoruz.

PANORAMİK CAM TAVANLA MAKSİMUM GÖRÜNTÜ

Inception, sürücü ve yolcular için oldukça geniş bir görüş açısı sunacak. Cam tavan, aracın ön camından başlıyor ve araç boyunca kesintisiz olarak devam ediyor. Şirkete göre cam fanus hissi yaşatmak için kullanılan camlar, 7 metrekarelik bir alana yayılıyor.

TAM DOLU BATARYA İLE 800 KİLOMETRE YOL GİDECEK!

Peugeot, Inception isimli konsept elektrikli arabasının motor ve batarya özelliklerini de açıkladı. Yapılan açıklamaya göre bu otomobil, 800 Volt sistem üzerine inşa edildi. Otomobildeki 100 kWh'lık batarya, tam doluyken 800 kilometre menzil sunacak. 100 kilometrede 12.5 kWh tüketim yapan Inception, beş dakikalık şarj ile 150 kilometre yol yapabilecek.

0'DAN 100'E 3 SANİYENİN ALTINDA ÇIKACAK

Biri önde diğeri arkada olmak üzere bir çift elektrik motoru ile donatılan Peugeot Inception, 680 beygir gücünde olan bir canavar. Şirkete göre dört tekerden çekiş desteği sunacak otomobil, 3 saniyeden daha kısa sürede 0'dan 100 km/sa hıza ulaşacak...

Yorumlar 0 Yorum Var