Üst Kurul, Beyaz TV hakkında dilin düzeysiz kullanımından dolayı yaptırım kararı aldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu haftalık olağan toplantısında izleme raporlarını görüştü.

Beyaz TV’de yayınlanan “Derin Futbol” programında yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı’nın “Sukiyo” isimli Japon şarkısının ismini, açık olarak yanlış anlaşılacak şekilde farklı bir halde telaffuz ederek küfürleştirmesi RTÜK engeline takıldı. RTÜK, Beyaz TV’ye yayında dilin düzeysiz ve kaba kullanımından dolayı idari para cezası yaptırımı uyguladı.  
Terörist ile bağlantı TV5’e müeyyide getirdi.

Toplantıda, TV5 kanalında yayınlanan  "Düşünme Vakti" programına firari FETÖ sanığı Hakan Şükür'ün canlı bağlantı ile konuk olması da görüşüldü. Üst Kurul, 6112 sayılı Yasada geçen yayıncılık ilkelerine aykırı hareket edildiği gerekçesiyle TV5 hakkında 3 kez program durdurma kararı verdi. 

HALK TV'YE MANİPÜLASYON CEZASI

Üst Kurul, Halk TV’nin  “Medya Mahallesi” programında sunucu Ayşenur Arslan ve konuk Emin Çapa’nın kanal hakkında daha önce verilen yaptırım kararının manipüle edilmesini yayıncılık ilkelerine aykırı buldu. Müeyyide kararı terör örgütlerini haklı gösteren açıklamalardan dolayı verilmişken cezanın sebebinin sanki mimik hareketleriymiş gibi gösterilmesine karşı çıkan RTÜK, Halk TV’ye yeni bir idari para cezası yaptırımı daha uyguladı. 

Toplantıda Halk TV’ye uygulanan diğer bir yaptırımsa dilin kaba ve düzeysiz kullanımından ötürü geldi. “Perdenin Önü Arkası” isimli programda konuk Avukat Faik Işık’ın küfürlü sözlerini  Yasaya aykırı bulan RTÜK, yayıncı televizyon hakkında idari para cezası yaptırımı kararı verdi. 

RS FM’E AĞIR MÜEYYİDE 

Üst Kurul’da, radiosputnik’in “Ali Çağatay’la Seyir Hali” programında Amerikan askerleri tarafından sistematik işkencelerin yapıldığı Guantanamo ve Ebu Gureyb cezaevleriyle Türkiye’deki cezaevlerinin bir tutulması ve gardiyanlar ile jandarmanın hapishanelerde suç işlediğinin söylenmesi Yasa ihlali olarak değerlendirildi.  Yayıncı radyoya,  6112 sayılı Kanun'un 8. maddesi ilk fıkrası (a) bendinde düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz.” hükmünün ihlali sebebiyle üst sınırdan idari para cezası ve 3 kez program durdurma yaptırımı uygulandı. 
Kurul toplantısında Virgin Radıo Türkiye’de yayınlanan “Mesut Süre ile Rabarba” isimli programda çocukların radyo başında olduğu bir zaman diliminde onların zihinsel ve ahlaki gelişimini olumsuz etkileyebilecek türden “lezbiyen ilişki” ile ilgili açıklamalar yapılması üzerine de yaptırım kararı verildi.  

Yorumlar 63 Yorum Var
 • Abdullah 13.06.2023 17:12
  Allah akıl fikir versin
 • Burhan 23.01.2023 22:09
  Para cezası verecekseniz on milyonlu, yüz milyonlu, gerekirse milyarlı rakamlar olmalı. Bazı durumlarda konuşmacı da yargılanmalıdır. Kanal kapatma cezası bile olmalıdır.
 • sinan 12.01.2023 09:54
  cehennemin şırıltısı yaklaştıkça daha da azgınlaşacaklar bu ermeniler Allah'tan gelen tüm güzellikler onların ancak kinini artırdığı içindir bu ateş kinlerinde boğuluyorlar
 • Ali Osman Ertan 12.01.2023 09:26
  korku seansı fliminde oynayacakmış :)
 • ADSIZ 12.01.2023 09:14
  para cezasını kanala değilde şu ucube görünümlü muhabir bozuntusuna kesseler daha iyi olur fitne fesat herşey var cehennem sabırsızlıkla bekliyor onu
Daha fazla yorum görüntüle