Millet İttifakı'nın altı lidere de Cumhurbaşkanı Yardımcılığı formülü eleştirilmeye devam ederken, masadan dikkati çeken iki açıklama geldi.

DAVUTOĞLU: BİZİ DİNLEMEZSE KRİZ ÇIKAR, SEÇİME GİDERİZ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Seçtireceğiniz cumhurbaşkanı 'Sizin sözünüzü dinlemiyorum' dediği zaman ne olacak?" sorusuna, "Cumhurbaşkanı masanın mutabakatına uymazsa kriz çıkar ve meclis desteğini kaybeder. O zaman ülke yeniden seçime gitmek zorunda kalır" cevabını verdi. 

Davutoğlu'nun "kriz tehdidi" şeklinde algılanan sözleri ittifakta rahatsızlığa neden olurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan da bir açıklama geldi. 

KILIÇDAROĞLU: YÜZDE 1'E 25'E BAKAMAYIZ

Halk TV'den İsmail Küçükkaya'ya konuşan Kılıçdaroğlu, "6 liderin eşit olduğunu" söyledi. Partilerin oy oranlarına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Yüzde 1, 3, 25, 50 diye bakamayız" dedi. Kılıçdaroğlu, "İki ayrı kriterimiz var. Siyasi Partiler Yasası'na göre 6 parti liderinin her biri genel başkan olduğu için eşittir. O nedenle öyle bir ikili mekanizma kuracağız ki, kanuna göre her biri genel başkan olduğu için 6'sı da sistemde olsun istiyoruz. Başkan yardımcılığı olursa çok güzel olur" değerlendirmesinde bulundu. 

LİDERLER EŞİT AMA BAKANLIK SAYISI FARKLI

Kılıçdaroğlu, bakanlık dağılımına ilişkin ise eşitlik değil, oy oranına vurgu yaptı:

"Ama gayet tabii ki temsili demokrasi partilerin oy oranına göre şekillenir. Altı parti lideri bir taraftan eşittir ve başkan yardımcısı olacaktır ama aynı zamanda seçimde hangi parti ne kadar oy alırsa temsili demokrasinin ruhuna uygun olarak Bakanlar Kurulu dağılımında da bunu esas alacağız."

 

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Fatih 12.01.2023 23:30
    Allah size iktidar yüzü göstermesin inşallah şimdiden kriz söylemlerini kendileri konuşur oldu yazık dünya da görülmemiş 6 li parti
  • ufalı 12.01.2023 19:26
    Bunlar bu düzenden ne istiyor ne güzel gidıyor Ben biliyorum ne istediklerini kaos anarşi karışıklık 50 yıl geri gitmek adilar sizi allah fırsat vermesın bunlara.......