KIŞ-2023 Tatbikatı zorlu arazi ve hava şartlarında planlandığı gibi devam ediyor. Kahraman Mehmetçik sahip olduğu imkân ve kabiliyetleri başarıyla tatbikat sahasına yansıtarak hedefleri tam isabetle imha ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) düzenlediği Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı "Kış Tatbikatı-2023" kapsamında hava destekli sızma operasyonu gerçekleştirdi. Tatbikat alanına götürülen basın mensuplarına alanda konuşlanan birliklerin faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

- Aselsan'ın geliştirdiği "Ateş İdare Bilgi Sistemleri" ile atış komutları kolayca hesaplanan hedeflerin tam isabet vurulma anlarının icra edildiği tatbikatta, zırhlı tanksavar aracıyla CİRİT füze atışı yapıldı.

-Tatbikata katılan ülkelerin özel kuvvetlerinden oluşan timlerle birlikte 2 Atak taarruz helikopteri, 3 Cougar helikopteri ve 2 S-70 helikopterlerin katılımıyla hava destekli sızma operasyonu yapıldı.

- Belirlenen düşman hedeflerini ilk olarak Atak helikopterler ateş altına alarak bölgeyi yabancı unsurlardan temizledi.

- Daha sonra Cougar helikopterler halatlarla farklı ülkelerden oluşuna özel kuvvetler timlerini operasyon için bölgeye indirdi.

- Timler düşman hedefini ateş altına alarak ilerlerken, Atak helikopterleri havadan time desteğini sürdürdü.

-Düşman hedefi başarıyla imha eden timler daha sonra güvenli bölgeye geçerek Cougar ve S-70 helikopterlerle alandan alındı.

- Bu esnada 2 Atak helikopteri tatbikatın yapıldığı alandaki vadiyi ateş altında tuttu.

- Aralarında İtalyan Kosova ve Türk birliklerinin bulunduğu kayaklı timler ise tarama faaliyeti yaptı.

17 farklı ülkeden personel katılıyor

9. Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kars'taki Şehit İstikam Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı'nda düzenlenen "Kış Tatbikatı-2023"e, Almanya, Azerbaycan, Kazakistan, İngiltere'nin de bulunduğu 17 ülkenin personeli katılıyor.

1758 personelin katıldığı, 43 değişik cins 651 araç, 23 değişik cins ve çapta 865 silah kullanıldığı tatbikat, hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü Kars'ta devam ediyor.
Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü'nün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi tarafından da takip edilmesi planlanıyor.

Yorumlar 36 Yorum Var
 • yVz 01.02.2023 21:04
  Allah yardımcınız olsun maşallah arkamızda böyle ordu varken sırtımız yere gelmez Allah'ın izniyle
 • sülayman 01.02.2023 19:46
  maşallah...
 • Türk 01.02.2023 19:39
  Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin.. Allah yar ve yardımcımız olsun
 • Yavuz Selim 01.02.2023 18:24
  Tatbikat değil önceden beri milletin vatan bütünlüğü için istediği Suriye'de her PKK noktası vurulmalıdır.
 • Misafir 01.02.2023 17:35
  Rabbim ayağınızı taşa değdirmesin attığınız hedefine ulaşssın
Daha fazla yorum görüntüle