İktidarın deprem bölgesinde süratle başlattığı ihya ve imar faaliyetlerine TMMOB’dan “acele etmeyin” itirazı geldi. Aynı TMMOB, şehirleri eski binalardan arındıracak kentsel dönüşüm projelerini durdurmak için dava üstüne dava açmıştı.

HABER7

Depremin ardından “devlet nerede” argümanıyla halkı galeyana getirmeye çalışan çevreler, devletin enkaz kaldırma çalışmalarıyla birlikte süratle başlattığı imar ve ihya faaliyetlerine ise “niye acele ediliyor” mantığıyla itiraza başladı.

BİNALARI YENİLETMEDİLER, YENİ BİNALARI DA İSTEMİYORLAR

Kentsel dönüşüm projelerine CHP’li belediyelerle birlikte Türkiye genelinde 768 durdurma davası açtığı ortaya çıkan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), deprem bölgesinde süratle gerçekleştirilen imar faaliyetlerine de takoz oldu. Riskli yapıların yenilenmesine engel olan TMMOB, 11 şehirde Çevre Şehircilik Bakanlığınca başlatılan yeni konut seferberliğinin durdurulmasını istedi.

Evsiz kalan depremzedelere sıcak yuva inşa edebilmek için seferber olan bakanlığı eleştiren TMMOB, “kendilerine danışılmaması” dolayısıyla yanlış yapıldığını savundu. TMMOB’un ihya ve inşa çalışmasına karşı çıktığı açıklamasında, “Şehir Planlama mesleğini dışlayarak kent inşa etmeye çalışma düşüncesi başarısız olmaya mahkumdur” denildi.

HER ŞEYE İTİRAZ

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından 24 Şubat 2023’te yapılan “Geleceğimizin de yıkıma uğramaması için bu akıl dışılığı hep birlikte durduralım!” başlıklı açıklamada özetle şu ifadeler kullanıldı:

“Yalnızca konut alanlarının bir an önce inşa edilmesi konusuna odaklanmış; en temel bilimsel ve teknik gereklilikleri bile dışlayan bu yöntemle kadim bir geçmişe sahip kentlerimizin yeniden inşa edilemeyeceği açıktır. Şehir Planlama mesleğini dışlayarak kent inşa etmeye çalışma düşüncesi başarısız olmaya mahkumdur. İlgili makamların planlama meslek alanının tüm gerekliliklerini reddeden, planlamayı sadece süre kaybı olarak gören, yaşanan kayıplardan, felaketten ders çıkarmayan bu anlayışı karşısında tüm halkımıza sesleniyoruz: Geleceğimizin de enkaza dönüşmemesi için bu akıl dışılığı birlikte durdurmaya; yaşam hakkımıza, bilime, tekniğe, geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

MEDYADA DA AYNI ZİHNİYET

TMMOB'un deprem bölgesinde binaların hızlı şekilde yapılmasına itirazı, muhalefet medyasında da yankı buldu. Karar gazetesi bugünkü manşetinde hızlı imar girişiminin "sandık için yapıldığı" gibi akıl dışı hezeyanları manşet yaptı.

Yorumlar 5 Yorum Var
 • Ayhan 26.02.2023 18:02
  Normal vatandaş bu durumda olsa canınıokurlar hukuken ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı
 • Hasan kuzubasoglu 26.02.2023 16:56
  Bu utanmaz TMMOB mimarlar mühendisler in deprem de meydana gelen yıkımdan en büyük suçlu kardan
 • Vatandaş 26.02.2023 16:49
  Dönüşüme her kimkarşı çıktıysabunlar bunlar tespit edilip evleri yapılmasın hatta kimin peşine düştü ise bizahmet o kurtarsın o yapsın yada purovoke edenlerin malına elkoyup devlet yapsınbu milletet puroveketerlerin yükünü çekmesin her kim karşı çıktı çıkarttı cezasını görsün.
 • polat alemdar 26.02.2023 15:58
  Sizi beklersek millet dılarda şoğuktan donarak ölür hayırsızlar.. kime faydanız ilminiz olduki sizede danışalım ? SİZ KİMSİNİZ YAA ?
 • ANALİZ 26.02.2023 15:00
  Vatandaş kentsel dönüşüme karşı mahkeme ve direnme yoluyla engel olan parti veya kentsel dönüşüme karşı kim varsa aleyhine dava açılmalı