Halk arasında uğursuzluk getirdiği düşünülen sayılar bulunmaktadır. '13 sayısı uğursuzluk getirir' inanışı hurafe mi gerçek mi diye sorgulanıyor. Dünyanın birçok ülkesinde şans sayıları inanışı yaygındır. Peki 13 sayısı uğursuz mu, 13 sayısı anlamı ne? Şans sayıları hurafe mi gerçek mi? Dünyada 13 sayısı ve kötü şans arasında bağ kurulmuştur. Korku filmlerinde çoğunlukla 13 sayısına dikkat çekilir. Bazı sayıların şans getirdiğine inanılırken 13 uğursuzluk ile bağdaştırılır. İnanışlara göre sayıların anlamı da değişmektedir. Peki 13 sayısı uğursuz mu, 13 sayısı anlamı ne? Şans sayıları hurafe mi gerçek mi? 

13 SAYISI UĞURSUZ MU?

Birçok toplumda ve inanışta 13 sayısı uğursuzluğu ile ilgili hikayeler vardır. Bu tür hikayeler çoğunlukla Hristiyanlıkta bulunmaktadır. Bunun dışında Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında ise 13 sayısı uğuruna inanılır. 

13 SAYISI ANLAMI NE?

13 sayısının uğursuzluğu hakkında böyle inanışların çoğalması  Leonardo Da Vinci eseri olan Son Akşam Yemeği tablosunda, İsa'ya ihanet ederek onun çarmıha gerilmesini sağlayan Yahuda'nın 13.kişi olarak masada yer aldığı inanışı bulunuyor.

Başka bir düşüncede de tabloda 12 havari ve İsa bulunuyor. 13 kişinin yediği yemek sonrası felaketlerin ardı arkası kesilmiyor ve İsa çarmıha geriliyor. Bu sebepten ötürü, 13 sayısı Hristiyanlarda uğursuz olarak kabul ediliyor.

Bunun dışında İbranilere göre 13 sayısının uğursuz olması; İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin "mavet" (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan "m" olmasıdır. 

DİNEN 13 SAYISI UĞURSUZ MU?

Müslümanlıkta uğur ya da uğursuzluk gibi inanışlar bulunmamaktadır. Bu konu hakkında din alimleri 13 rakamı, merdiven altından geçmek, iki bayram arası düğün yapmak gibi inanışların İslam dininde karşılığı olmadığını belirtiyor. 

ŞANS SAYILARI HURAFE Mİ GERÇEK Mİ?

İslam'da “şans, talih” gibi sözlerin yeri yoktur. Müslümanlar kader, tevekkül ve Allah'tan gelene rıza gösterir. Bu sebeple İslam'da hiçbir sayı ya da rakam uğursuz değildir . Dünyanın birçok yerinde kabul edilen bu tür düşünceler batıl ve hurafedir.

Yorumlar 0 Yorum Var