Şanlıurfa’da kuvvetli yağış merkez ilçelerde sele neden oldu. Birçok ev ve iş yerini su bastı, araçlar sel sularıyla beraber sürüklendi. Amatör kamerayla sığındığı bir yerden çekim yapan vatandaşın kamerasına ise, sokakta sel sularına kapılan bir vatandaşın görüntüsü yansıdı. Sel sularıyla sürüklenen vatandaşın akıbeti bilinmezken, çekimi yapan kişinin şaşkınlığı görüntülere yansıdı.

Şehrin bazı yerlerinde su taşkınları meydana gelirken, merkez ilçelerde ise aşırı yağış nedeniyle Balıklıgöl ve Abide Köprülü Kavşağı nehre döndü.

Hastanenin de sular altında kaldığı, ırların devrildiği selde mahsur kalanları kurtarmaya çalışan insanlar da sel sularında sürüklendi. Suların geldiği ilk dakikalarda araçları ile su içinde kalan insanların ve onlara müdahale etmek isteyen itfaiye ekiplerinin de sular altında kaldığı ileri sürülüyor.

Bölge halkından Abdullah Sincer yıllardır Kemer'de yaşadığını ve ilk defa böyle bir felaketle karşılaştığını söyledi. Sincer, dün akşamdan beri çalışmaların devam ettiğini ve bölgede evleri, iş yerlerini ve Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesini su bastığını belirtti.

VALİ AYHAN'DAN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte etkili olan sağanak nedeniyle, Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinin su baskınına uğradığını belirterek, "Hemen hızlı müdahale edilerek deplase edildi. Şu anda bodrum katları temizlenmekte. Orada 25 hastamız vardı, onların her birinin sağlıklı bir şekilde diğer hastanelere nakilleri gerçekleştirildi, şu an bir olumsuzluk yoktur" dedi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte etkili olan sağanak nedeniyle sahada incelemelerde bulundu. Ayhan, incelemeleri sonrası Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde (GAMER) alınan tedbirler ve sahada yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Şanlıurfa'nın son yılların en yoğun yağışını aldığını ifade eden Ayhan, "Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını bugün aldı, yarın da bekliyoruz. Şanlıurfa'nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, sadece iki gündeki toplam yağış miktarı neredeyse 150 kilogram. Mart ayında yıllık ortalama yağış miktarı 57 kilogram, sadece bugünkü yağış miktarı 77 kilogram, dolayısıyla büyük bir yağışın olduğunu ve genel hayata etkilerini de buradan görebilmekteyiz. Bunun da yansımaları oldu, gerek trafik akışının etkilenmesi, bodrum katlarının su altında kalması, bazı kamu kurum ve kuruşlarının etkilenmesi çiftçilerimizin etkilenmesi vesaire. Ama şu anda gece on iki, sahadaki çalışmalarımızı yaptık, sahayı gezdik. Tüm kurumlarımızla büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, kara yolları, DSİ ve ilgili tüm birimlerimiz, emniyet, jandarma şu an kriz merkezinde sahadayız, takip ediyoruz. Gece boyu takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar 29 Yorum Var
 • Kafkasyalı 15.03.2023 19:13
  Osmanlı padişahı İn biri İzmit sancağı ile Bolu dağı arasına çoban sayvanı dahi kurulmaya diye ferman buyurmuş ta peki kaç belediye, hükümet, idareci bunu düşünüp uyguladı diye insan düşünüyor.
 • Ahmet 15.03.2023 16:51
  Bu millet inanılmaz bir cehalet içerisinde hem de öyle böyle değil. Gelmiş ''ölüm geldi mi ne yaparsan yap'' diyor. Eğer ruh hastası değilseniz cidden ağır cahilsiniz. Aptala söyler gibi söylüyorum bakın; sen tedbirini alırsın, eğer ecelin geldiyse yada Allah azap edecekse zaten kimse engel olamaz. Bilimsel yönden tedbir almak Allah'a yada kadere karşı gelmek değildir. Zaten bu başımıza gelenler azap değilse de sizin bu korkunç cehaletiniz yüzünden Allah'ın azabını bekleyin.
 • emre 15.03.2023 15:35
  bişeylerin farkına varmak için bilmiyorum illaki sur sesini duymak mı lazım
 • yağmur 15.03.2023 15:30
  Allahım sen çok büyüksün sen bizleri koru.
 • Sezer 15.03.2023 14:07
  Geçmiş olsun. Allah Teala bizi affeylesin.
Daha fazla yorum görüntüle