Kosuke Takahashi tarafından yapılan habere göre Japonya, İngiltere ve İtalya tarafından ortaklaşa geliştirilen yeni nesil savaş uçağı ilk kez Japonya’nın en büyük savunma fuarı olan ve 15-17 Mart tarihleri arasında düzenlenen DSEI Japan’da görücüye çıktı. Bahse konu yeni nesil savaş uçağı, beşinci nesil savaş uçaklarını temsil eden Amerikan hayalet savaş uçakları F22 ve F35’i geride bırakarak “altıncı nesil avcı uçağı” olarak konumlandırılmakta.

Global Combat Air Program (GCAP) adı verilen proje, Japon Mitsubishi Heavy Industries, İngiliz BAE Systems ve İtalyan Leonardo tarafından yürütülmekte. Japonya’dan IHI ve İngiliz uçak motoru üreticisi olan Rolls-Royce, motor sektörünün önemli şirketleri arasında yer almakta. Bu ekibe ise İtalyan uçak motoru üreticisi Avio da katılacak.

İNGİLTERE İTALYA VE JAPONYA’DAN ORTAK SAVAŞ UÇAĞI PROJESİ

İngiltere, İtalya ve Japonya arasında yapay zeka kullanan yeni bir savaş uçağı projesi için iş birliği yapılacağı açıklanmıştı. Ülkeler, Global Combat Air Program adını verdikleri yeni savaş uçağını 2035’te faaliyete geçirmek için yeni nesil uçakların (FX ve Eurofighter Typhoon’un halefi olan İngiltere’nin Tempest projesi) geliştirilmesine yönelik mevcut planlarını birleştirecekler.

Konuyla ilgili olarak 3 ülkenin liderleri tarafından kaleme alınan ortak bildiride, “Japonya, İtalya ve Birleşik Krallık’ın liderleri olarak, kurallara dayalı, özgür ve açık uluslararası düzeni desteklemeye kararlıyız. Demokrasimizi, ekonomimizi ve güvenliğimizi savunmak ve bölgesel istikrarı korumak her zamankinden daha önemli olduğundan, güvenilir bir caydırıcılık yeteneğiyle desteklenen güçlü savunma ve güvenlik ortaklıklarına ihtiyacımız var. Üç ulusumuz, ortak özgürlük, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerlerine dayanan uzun süredir devam eden yakın ilişkilere sahiptir. Bugün, derinleşen üçlü ortaklığımızda bir sonraki adımı atıyoruz.

2035 yılına kadar yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmek için iddialı bir girişim olan Global Combat Air Program’ı (GCAP) duyuruyoruz. GCAP aracılığıyla, uzun süredir devam eden savunma ilişkilerimizi geliştireceğiz. GCAP, gelişmiş askeri kabiliyetimizi ve teknolojik avantajımızı hızlandıracak. Bu savunma iş birliğimizi, bilim ve teknoloji iş birliğimizi, entegre tedarik zincirlerimizi derinleştirecek ve savunma sanayii üssümüzü daha da güçlendirecektir. Bu program Japonya, İtalya ve Birleşik Krallık’ta iş ve geçim kaynaklarını destekleyen daha geniş ekonomik ve endüstriyel faydalar sağlayacak. Dijital tasarım ve gelişmiş üretim süreçlerine yönelik araştırma ve geliştirme yatırımlarını çekecektir. Yeni nesil yüksek vasıflı mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz için fırsatlar sağlayacaktır.

Eşit ortaklık ruhu içinde birlikte çalışarak, insanlarımıza ve teknolojilerimize yaptığımız bu yatırımın maliyetlerini ve faydalarını paylaşıyoruz. Daha da önemlisi bu program, her üç ülkenin de en son teknoloji muharebe havası yeteneklerini tasarlama, teslim etme ve yükseltme konusundaki egemenlik kabiliyetini gelecekte de destekleyecektir.” ifadelerine yer verilmişti.

Yorumlar 0 Yorum Var