Fatma Şahin'in açıklamalarından satır başları:

Sorumlu yayıncılığınız için teşekkür ederim öncelikle. Asrın felaketinde yüzyılın dayanışmasını gerçekleştiriyoruz. Süper hücre denilen bir kelimeyi ilk kez duydum. Aynı anda şimşek çakıyor, yağmur yağıyor, gece gündüz oluyor. Büyük felaketlerden büyük dayanışma ile çıkıyoruz. Biz alt yapıya inanılmaz yatırımlar yaptık. İyi ki yapmışız yoksa bugün şehirde su olmazdı. İki gecedir yağışlardan uyumadık, sağanak yağış devam ediyor ama süper hücre denen şeyin etkisi azaldı. 

DEPREMİN İLK ANLARI...

Böyle bir şey olamaz diye düşünüyorsunuz, biz Japonlarla deprem öncesi ve sonrasını çalıştık. Afet çantası dağıttık, afet sırasında neler yapılacak çalıştık. Ama afet sırasında ne olduğunu anlamadık, durmadı deprem. Evden 3 dakikada çıktık, AFAD'a gittik. 15 dakika sonra Cumhurbaşkanım aradı beni. AFAD'dan çıktık, Nurdağı'na gelmeye çalışıyoruz. Dağ parçalanmış, Allah için o geceyi yaşayanlar bilir. Ekibime yetişin dedim bu kayaların kaldırılması lazım. Kayaların kaldırılması 24 saatimizi aldı. 

Nurdağı'na yaklaşmaya çalışıyoruz, tam bir mahşer alanıydı, çok korkunçtu. 

Hemen Japonlarla konuştuk, JICA ile çok iyi çalıştık. Dünyanın en büyük sahra hastanesini yaptılar. 

ŞU AN DURUM NEDİR?

Kademe kademe, insanların temel ihtiyaçları gıda ve barınma. Gıdada çok büyük destek aldık, hiç diyecek bir şeyimiz yok minnettarız. Barınmada önce çadırlara yerleştirdik, ondan sonra onları konteynera almamız gerekiyor. Çadırlardan 3'te biri konteynerlara alındı. 

Şimdi iyileşme dönemi, bir yandan psikodestek. Çocuklarımız için her şey var. Çocuk ve kadın ağırlıklı psikolojik destek veriyoruz. İyileşmede en önemli diğer konu ekonomi. Nurdağı tarıma dayalı bir yerdi. 

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Misafir 19.03.2023 12:58
    Rabbim Yar ve Yardımcınız Olsun