Cumhur İttifakı'na katılma görüşmeleri gerçekleştiren Yeniden Refah Partisi'nde (YRP) karar verildi.

10 Mart'ta AK Parti heyetinin Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi'ne yaptığı ziyaretle düğmesine basılan Cumhur İttifakı'na katılım süreci 10'uncu günde netlik kazanacak.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 20 Mart Pazartesi günü ittifak kararını açıklayacak.

Yeniden Refah'tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, yarın saat 13.00'da basın toplantısı ile “İttifak” davetine dair kararını açıklayacaktır."

Partinin genel merkezinde gerçekleştirilecek basın toplantısına bütün teşkilat mensupları davet edildi.

 

TEKLİF 10 MART'TA

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, 10 Mart'ta Yeniden Refah Partisi'ne Cumhur İttifakı’na davet ziyareti gerçekleştirdi. Binali Yıldırım, YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan ile görüştü.

"ORTAK HEDEFLERLE BİR ARAYA GELECEĞİZ"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Yeniden Refah Partisi ile görüşmelerin sürdüğünü söylemişti. 16 Mart'ta katıldığı televizyon programında konuşan Kurtulmuş, “Yine kendi kimlikleri olacak, ortak hedefler ile bir araya geleceğiz. Ortaya iki temel aday çıktığına göre, bütün partiler iki adaya bakarak tercihini belirleyecek. Türkiye'nin hayrına olan, çıkarına olan herkese kapımız açık.” demişti.

YENİDEN REFAH MYK'SINDA CUMHUR İTTİFAKI AĞIR BASIYOR

Yeniden Refah Partisi'nin 17 Mart'ta gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında ittifaka katılım konusu mnasaya yatırılmıştı. 3 saat süren toplantıda Cumhur İttifakı'na katılım görüşünün ağır bastığı öne sürülmüştü.

Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 Yazarı Mehmet Acet, "Fatih Erbakan’ın başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi’nin kritik MYK toplantısı az önce sona erdi. Toplantıdan çıkan eğilim, Cumhur İttifakı ile birlikte hareket etme yönünde. Nihai açıklamanın Pazartesi yapılabileceği söyleniyor." demişti.

CUMHUR'A KATILMAYA YEŞİL IŞIK

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, AK Parti heyetinin Yeniden Refah Partisi'ne ziyaretine ilişkin açıklamada bulundu. Prof. Aydal, "Benim şahsi düşüncem Cumhur İttifakı'na katılmaktır." demişti.

Görüşmede, AK Parti'ye 30 madde sunulduğunu belirten Prof. Aydal, parti genel merkezine yapılan ziyaretten önce ön görüşmeler olduğunu belirtti.

Prof. Aydal, "Bu bir geçici işbirliğidir. Belli şartlarda uzlaşabilirseniz birlikte çalışırsınız." ifadesini kullanmıştı.

REFAH'IN ŞARTLARI

Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Güner, resmi Twitter hesabından partisinin katılım şartları arasında bulunan 5 maddeyi açıklamıştı.

Güner'in açıklaması şöyle: 

"Bir ittifak yapabilmemiz için partilerin 30 maddelik şartları kabul etmeleri gerekiyor.

Bunlardan bazıları:

LGBT derneklerinin kapatılması
 
Tarıma ve çiftçilere destek verilmesi
 
6284 kalkması
 
Süresiz nafakanın ortadan kalması
 
Ahlak ve Maneviyat öncelikli eğitim sistemi inşa edilmesi"

 

‘6284’ DÜZELTMESİ

Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmak için sunduğu 30 şartın arasında, “İstanbul Sözleşmesi'nin iptalinin TBMM'de de oylanması ve uzantısı 6284 sayılı Yasa'nın aile bütünlüğünü bozucu hükümlerinin ayıklanması” maddesi yer alıyordu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, kamuoyunda tartışmalara sebep olan “6284 sayılı kanunun kaldırılmasını istemediklerini, sözlerin çarpıtıldığını” söyledi.

Aydal, Cumhuriyet gazetesine verdiği beyanatta şunları vurgulamıştı,

“AK Parti’ye sunduğumuz metinde, ‘6284 sayılı Yasa kaldırılsın’ diye bir ifade yok. Biz, ‘süresiz nafaka konusundaki mağduriyetlerin giderilmesini’ talep ediyoruz. Yani bir erkek ve bir kadın evleniyor. 2 ay evli kalıyorlar, iki ay sonra boşanıyorlar. 2 ay evli kalanlar için de eşler ‘süresiz nafaka ödemek zorunda kalıyor.’ Biz diyoruz ki bu mağduriyet giderilsin. Bir diğer isteğimiz ise zinanın yasaklanması.”

Yorumlar 0 Yorum Var