Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin bölgede yürüttüğü "Özgürlük Kalkanı" tatbikatına misilleme olarak 2 günlük nükleer karşı saldırı tatbikatı düzenlendiğini duyurdu.

Kuzey Kore'den ABD ve Güney Kore'nin gerçekleştirildiği ortak askeri tatbikata misilleme geldi. Resmi haber ajansından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin ortak tatbikata misilleme olarak 2 günlük taktik nükleer karşı saldırı tatbikatı düzenlendiği belirtildi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, tatbikatı bizzat yönettiği ifade edildi. Tatbikat çerçevesinde Cumartesi günü ülkenin taktik nükleer kuvvetlerinin güvenilirliğinin denetlendiği kaydedilirken, tatbikatın dünkü ayağında ise taktik nükleer saldırı simülasyonu kapsamında bir balistik füze fırlatma tatbikatı gerçekleştirildiği açıklandı. Kuzey Pyongan eyaletinin, Cholsan bölgesinden ateşlenen füzenin, 800 kilometre uçtuktan sonra Doğu Denizi'nden 800 metre yükseklikte infilak ettirildiği kaydedildi.

KİM'DEN ORDUYA TALİMAT

Tatbikatı kızı Kim Ju Ae ile birlikte yerinde yöneten Kim Jong-un, düşmanların Kuzey Kore'ye yönelik saldırgan hamlelerinin giderek daha belirgin hale geldiği mevcut durumun, ülkesinin nükleer savaş caydırıcılığını daha da güçlendirmesini gerekli hale getirdiğini söyledi. Orduya nükleer saldırılara tam hazırlık talimatı veren Kim, bu tür tatbikatların gerçek bir savaşın simüle edilmiş koşulları altında sürekli olarak yapılmasının, ordunun beklenmedik durumlara acil müdahalede bulunabilmesi ve her an ezici bir nükleer karşı saldırı yapabilmesi için önemli olduğunu ifade etti. Nükleer silaha sahip bir devlet olmanın savaş caydırıcılığını sağlamak için tek başına yeterli olmadığının altını çizen Kim, "Ancak, gerçekleştirilebilecek nükleer saldırılara karşı her an ve isabetli şekilde yanıt verilmesini sağlayacak hazırlıkları tamamladığımızda, savaşı caydırmak gibi önemli bir stratejik görevi yerine getirebiliriz" şeklinde konuştu.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • hıghlander 21.03.2023 00:01
    Güney Kore,kuzeye asla saldırmaz,kendi soydaşları.ABD ise saldırmaya gerek görmez,çünkü askeri stratejik ve ekonomik değeri yok:Kim yong il,komik işler yapma,elin boş ,canın sıkılıyor herhalde,askercilik oynuyorsun..yeter artık yahu!
  • Ayşe 20.03.2023 12:07
    Bunun gibi biz de nükller füze bazı ülkelerde kenarda hazır tutmalıyız