En düşük emekli maaşının 7500 TL’ye çıkarılacağını açıkladı. Yüzde 36'lık zam sonrası daha az prim ödeyenle çok ödeyenin aylığının eşitlenmesi riski oluştu. Buna karşı taban aylıklarda artış ve zammın herkese yansıtılması bekleniyor.

Haber7

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liradan yüzde 36'lık zamla 7 bin 500 TL’ye çıkarılacağını açıklamasının ardından gözler, düzenlemenin detayına çevrildi. 

Düzenlemeden EYT’lilerle birlikte tüm emeklilerin yarıya yakının etkilenmesi öngörülürken, 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alan emeklilerde de zam beklentisi oluştu.

Konuyla ilgili Haber7'ye açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammed Bayram, en düşük emekli maaşının artması ile beraber bir adaletsizlik oluşabileceğine dikkat çekerek, diğer emekli aylıkları üzerinde de bir düzenleme beklediğini söyledi.

ZAM TÜM MAAŞLARA YANSIYABİLİR

İşte Muhammed Bayram'ın Haber7'ye yaptığı o açıklamalar;

Sayın Cumhurbaşkanımız yapmış olduğu açıklamada en düşük emekli maaşlarının 2.000 TL artarak yani yüzde 36 artarak 7500'e çıkarıldığını söyledi. Sayın Cumhurbaşkanımız zaten hep emeklinin emekçinin yanında olmuştur ve en düşük emekli maaşın da her zaman fazlaca arttırmıştır. Burada 3500 TL olan emekli maaşı en son 5500 TL yükseltilmişti yine aynı şekilde 5.500 olan emekli maaşı da 7.500 yükseltildi.

Önceki seneye göre %100'den fazla bir artışla en düşük emekli maaşının 3.500 TL'den 7.500 TL geldiğini görüyoruz. Ama burada akılları şu sorular geliyor; Sadece en düşük emekli maaşı alanlara mı gelecek? Bu diğerlerine gelmeyecek mi? 7.400 TL alan bir kişi 7500 TL almaya başlayacak ama vatandaşımız 7.600 TL alıyorsa 7.600 TL almaya devam edecek. Şu andaki yapılan açıklamaya bu böyle ama asıl olması gereken şudur; yüzde 36’lık artış yapıldıysa tüm emeklere %36'lık bir ara zammın olması gerekti.

"ÜCRET BELİRSİZLİĞİ ORTAYA ÇIKAR"

Çünkü burada ücret belirsizliği ücret işsizliği ortaya çıkar. Çünkü zamanında o kişiler daha yüksek bir sigorta primi ödeyerek emekli oldular ve en düşük maaş 5,500 TL iken 7.600 TL alıyordu. Ama şu anda en düşük emekli maaşı 7500 TL yükseldiği için kendi maaşı neredeyse en düşük düşükten prim ödeyen maaşlarıyla aynı tutara gelmiş oldu.

YENİ DÜZENLEME ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Burada bir adaletsizlik var ve bunu mutlak surette devletimizin düzelteceğini düşünüyorum. Zaten Sayın Bakanımız Vedat Bilgin de Emekliler Derneği ile yapmış olduğu açıklamada büyük kapsamlı bir çalışmanın sürdüğünü, buna ilişkin çalışma detaylarını ilerleyen onlarda vereceğini söyledi. Bu şuna işarettir; SSK Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nda farklılıkların ortadan kaldırılacağına, eşit işe eşit ücret alınacağına, sosyal imkanların ve özlük hakları artacağına bir işarettir. O yüzden diğer memurlara da bir zammın kapıda olduğunu düşünüyorum ama bu nisan ayı maaşlarına yansır mı yansımaz mı? oraya ilerleyen günlere göreceğiz.

YENİ ZAM YAŞLILIK AYLIĞI GİBİ SOSYAL ÖDEMELERİ KAPSAMIYOR

Tabii Memurlara ve memur emeklilerine zaten senede iki defa toplu sözleşmeden kaynaklı zam yapılıyor. Yüzde 36’lık en düşük emekli maaşına zam yapıldığı için Haziran sonu itibariyle yapılacak zam da bu ek zam dikkate alınacaktır. Yaşlılık aylığı ve benzeri gibi sosyal ödemekler Asgari ücretin Genel düzene bağlı olan ödemeler. Onlarda şu an için bir değişiklik söz konusu değil.

EMEKLİ İKRAMİYELERİ DE ZAMLANACAK

Öte yandan 1500 TL civarında olan bayram ikramiyelerinin bayramda en az 2.500 TL olarak açıklanacağını düşünüyorum. Zaten Emekliler Derneği'nin de talebi 5000 TL’ydi.  

ZAM SONRASI EMEKLİLERE PROMOSYON UYARISI

Peki emekli aylıklarının yükseltilmesi promosyonları etkileyecek mi? Evet! Çünkü bankalar bizim emeklilerin maaşlarını 2-3 gün önceden kendi hesaplarını alıyor ve bu tutarları nemalandırıyor. Bu kazandığı paradan da emeklilere ve çalışanlara promosyon ödemesi dağıttığı için en düşük emekli maaşı 5500 TL iken bankanın kazandığıyla 7.500 TL emekli maaşı en düşük emekli maaşı durumunda daha fazla para kazanacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise daha önce yapılan sözleşmeler. Banka ile yapılan bu anlaşmayı bozup yeni bir anlaşma yapmaları gerekiyor. Şu anda özellikle özel bankalar Merkez Bankası ve BDDK’nın getirmiş olduğu regülasyonlardan dolayı TL mevduatı bulma yarışındalar. Bu sebeple 5.000 ile 15.000 TL arasında değişen promosyon ücretleri var bu kapsamda da. Hem emekli ve hem EYT’li vatandaşlarımız promosyon tutarları için bankalarından güncelleme istemeliler.

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Mehmet Metin ATMACAN 26.03.2023 13:29
  Yoksa staj eyt den sayılsın mı ssyılmasın mı sayılsa ne olur,sayılmasa ne olur bunların seçi me ciddi katkısı olmaz,önceki mesajlarımda be lirttiğim hususlar hayata geçirile bilir ise bak onların seçimlere katkısı büyük olur.
 • Mehmet Metin ATMACAN 26.03.2023 13:25
  Bu herkeze 7500 lira maaş hatası düzeltilmeli . Bayram ikramiyelerinin miktarı bence tekrar gözden geçirilmeli ve en az 3.500 lira olmalı. İn tibak sorunu da,Mart bitmeden halledilmeli.
 • Mehmet Metin ATMACAN 26.03.2023 13:20
  Nasıl ki Allah katında,namaz kılanla kılmayan, oruç tutanla tutmayan,haram yiyenle yemeyen bir değil ise 3600 ile 6800 primi olan da eşit olamaz aynı (7500)tl maşı da alamaz.
 • Mehmet Metin ATMACAN 26.03.2023 13:17
  1800 gün prim ödeyenede,3600 gün prim ödeye nede,6800 gün prim ödeyene de 7500 lira maaş düzenlemesi olmaz,bu hata meclis genel kuru lunda mutlaka düzeltilmeli her emekliye primi doğrultusunda zam yapılmalıdır