Yapılan bir araştırma, Alzheimer hastalığının gözden fark edilebileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar, retinanın uzak çevresindeki hücrelerde doku atrofisi ve iltihaplanmanın incelenmesiyle bilişsel durum arasında bağlantı kurdular.

Yapılan bir araştırmada, farklı derecelerde zihinsel gerileme yaşayan 86 kişinin retina ve beyinlerinden alınan dokular incelendi.

Araştırmacılar, Alzheimer hastalığı ve hafif bilişsel bozukluğu olan 86 insan donörden 14 yıl boyunca retina ve beyin dokusu örnekleri topladı. Toplanan örnekler sonrası araştırmacılar amiloid beta plaklarını ve iltihaplanma ile hücre ve doku ölümünden sorumlu diğer hücreleri sıkıca çevreleyen daha fazla sayıda bağışıklık hücresi buldular.

Çalışmanın araştırmacıları, retinanın uzak çevresindeki hücrelerde doku atrofisi ve iltihaplanmanın incelenmesiyle bilişsel durum arasında bağlantı kurdular.

Araştırmanın kıdemli yazarı Maya, "Çalışmamız, protein profillerinin ve Alzheimer hastalığının insan retinasındaki moleküler, hücresel ve yapısal etkilerinin ve bunların beyin ve bilişsel işlevdeki değişikliklere nasıl karşılık geldiğinin derinlemesine analizlerini sağlayan ilk çalışma" ifadelerini kullandı.

Los Angeles'taki Cedars-Sinai'de beyin cerrahisi ve biyomedikal bilimler profesörü olan Koronyo-Hamaoui, "Retinadaki bu değişiklikler, beynin entorinal ve temporal korteks adı verilen, hafıza, navigasyon ve zaman algısı için bir merkez olan bölümlerindeki değişikliklerle ilişkili" dedi. Bu bulgular sonunda, Alzheimer hastalığını daha erken ve daha doğru bir şekilde teşhis etmenin mümkün olabileceğini ifade eden araştırmacılar, bu çalışmayla gelecekte bu alandaki teknolojilerin de geliştirilebileceğini söylediler.

Yorumlar 0 Yorum Var
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek