Kahramanmaraş'taki büyük deprem felaketinin yaşandığı günle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. 10 helikopter pilotunun, kar ve tipiye rağmen bölgeye ulaştığı bir komutanın "Savaştayız, gerekirse ölüme gidelim arkadaşlar." dediği öğrenildi.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, depremin ilk saatlerinde yaşanan çarpıcı bir olayı Meclis'te paylaştı. 10 pilot, "Gerekirse ölürüz" diyerek sıfır görüşle, ölümü göze alarak deprem belgesine yardıma gitti.

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Uslu, olayı şöyle anlattı:

GÖRÜŞ AÇISI SIFIR

Deprem günü meteorolojiyi incelediğimizde Adana hariç neredeyse bölgenin tamamında görüş açısının sıfır olduğunu görüyoruz. Kar var, sis var ve beraberinde de tabii ki kötü hava şartları var.

HER ŞEYE RAĞMEN HELİKOPTERLER HAVALANDI AMA...

6 Şubat'ın ilk saatlerinde Ankara'dan 10 helikopter topluca hareket yapıyor, kalkış yapıyor.

Hava şartları nedeniyle üç buçuk saat havada kalıyorlar -normalde helikopterler iki buçuk saat havada kalıyorlar- ancak Toroslar'ı geçemeyince Aksaray'da uygun yere iniyor.

BİR KOMUTAN: GEREKİRSE ÖLÜRÜZ...

Bu kar ve sis nedeniyle helikopterler havalanamayınca bir komutan diyor ki "Savaştayız, gerekirse ölüme gidelim arkadaşlar."

Pilotlarımız o sıfır görüşle Hatay'a, Maraş'a ve Antep'e ulaşıyorlar.

18 UÇAK

Yine bakın, bölgeye ilk saatlerden itibaren kargo uçakları sevk ediliyor. 18 uçakla saat on bir itibarıyla bölgeye sevkiyatların yapıldığını görüyoruz.

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Hakan 29.03.2023 17:55
  Gözbebeklerimizsiniz, Allahim yar ve yardimciniz olsun ayaginiza tas degmesin insallah
 • Gümüşhaneli 29.03.2023 11:42
  Allah razı olsun Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah
 • Hıseyin 29.03.2023 10:09
  Allah turk askerini korusun her yerde devlet var
 • Deprem 46 29.03.2023 09:51
  Allah devlet imize milletimize askerimize polisimize zeval vermesin şu mübarek Ramazan ayı yüzü hürmetine Amin Allah'ın esirgesin