İskoçya'da bugün yapılan seçimle bölgesel yönetimin yeni başbakanı seçilen Hamza Yusuf, Başbakanlık resmi konutu Bute House'daki ilk gününde ailesine namaz kıldırırken çekilen fotoğrafını paylaştı.

Yusuf, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ailem ve ben bugün (28 Mart) parlamentoda yapılan oylamanın ardından Bute House'daki ilk gecemizi geçiriyoruz. Birlikte iftardan sonra adet olduğu üzere aileme namaz kıldırdığım özel bir an." ifadelerini kullandı.

Bir diğer paylaşımında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'la görüştüğünü de aktaran Yusuf, "İskoçya halkının ve parlamentosunun demokratik isteklerine Birleşik Krallık hükümeti tarafından saygı gösterilmesi gerektiğini açıkça ifade ettim." diye yazdı.

İskoçya parlamentosunda 28 Mart'ta yapılan oturumda Başbakan seçilen Yusuf ülkenin ilk Müslüman başbakanı olurken, ülkenin en genç milletvekili ve ilk Müslüman bakanı unvanlarının da sahibi.

Şubat ayında Başbakan Nicola Sturgeon'un istifasıyla boşalan İskoçya Ulusal Partisi (SNP) liderliğine kullanılan oyların yüzde 52'sine tekabül eden 26 bin 32 oy ile seçilen 37 yaşındaki Yusuf, rakipleri kampanya sürecinde eşcinsel evliliklere ve kürtaj hakkına karşı çıkarken, LGBT haklarını savunacağını beyan etmişti.

Pakistan asıllı Yusuf, ayrıca sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, İskoçya'ya bağımsızlık getirmeye "kararlı" olduğunu belirtmiş ve "Biz bunu sağlayacak nesil olacağız." demişti.

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Bektaş GÜNAY 01.04.2023 18:47
  Aramıza hoş geldin İSKOÇYA
 • Yusuftosun 29.03.2023 14:03
  LGBTT ye destek verecek bir Müslüman olamaz. Bunu nasıl destekleyecek şimdi?Bence yanlış yapmış. Yine de bir muslumanin batıda iyi bir yere gelmesini takdir ediyorum.
 • MURAT BAŞ 29.03.2023 13:25
  İngiliz toplumu yakın bir tarihte müslümanlığa geçecek inşallah. Bu durumu Prens Charles muhakkak desteklemiştir. Çünkü kendisine müslüman.İngiltere lordlar kamarasında da bir çok Müslüman insan var.
 • Mahmut 29.03.2023 12:40
  Bizim yahudiler görmesin bunuda amerikaya sikayet eder laiklik elden gidiyor diye