Samsun 2. El Otomotivciler Sitesi'nde cumartesi günleri kurulan oto pazarında yoğunluk yaşandı. Ramazan Bayramı’nın yaklaşması dolayısıyla araba alma hayaliyle pazara giden vatandaşlar, pazarın hareketlenmesine neden oldu.

Piyasa hakkında bilgi veren oto galerici Rıfat Bilgili, ''Ramazan dolayısıyla bayram önü bir hareketlilik var. Fiyatlar ise yine yerinde durmuyor. Satılan arabayı yerine koymakta zorlanıyoruz. Pazardaki hareketlilik bizi mutlu ediyor. Şu anda sorunsuz kullanmak istiyorsanız 300 bin TL’nin altında bir araba yok. 300 bin TL’nin altında bir araba alan sanayide bol bol dost ve arkadaş edinir. Bundan sonraki hayatına usta ve parçacılarla beraber devam eder. Piyasada da zaten 300 bin TL ile 500 bin TL arasında arabaların satışında hareketlilik var'' dedi.

''BEN DE SATICIYIM AMA BAZI SATICILAR 40 BİNLİK ARABASINA 160 BİN TL İSTİYOR''

Arabasını satmaya getiren Hafi Öztürk, ''Arabamı satmak için geldim. Piyasa çok yüksek. Değerlerinin çok üzerinde fiyat istiyorlar. Ben de arabamı satmaya geldim ama 2003 model arabama 120 bin TL istiyorum. Ara sıra soran oluyor ama tam istediğim fiyatı henüz alamadım. Vatandaşlar da daha çok bir üst sınıf arabalara bakıyor. Onların da fiyatı biraz yüksek oluyor'' diye konuştu.

Araba almak için pazara gelen Halit Karakaya, ''Pazardan araba almaya geldim. 150 bin TL bir bütçem var. Fiyatlar biraz yüksek. İnşallah aradığım aracı bulurum. Genelde internetten bakıyordum, bir de pazara bakmak için geldim'' şeklinde konuştu.

''200 BİN TL’YE ARABA BAKIYORUM AMA İŞİM ÇOK ZOR''

İstediği arabayı istediği fiyata bulamadığını belirten Ruşen Keleş ise şunları söyledi:
''İstediğim arabayı istediğim fiyata bulamadım. Fiyatlar yüksek geldi. 200 bin TL’ye araba bakıyorum ama işim çok zor gibi görünüyor. Sorduğum arabalara 270 bin TL’ye kadar fiyat söylediler. İnşallah hem hoşumuza giden hem de bütçemize uygun bir araba buluruz.''

TOGG PİYASAYI HAREKETLENDİRDİ

Öte yandan Türkiye Otomobil Girişimi Grubu tarafından üretilen yerli otomobil Togg’u alacaklar çekilişle belirlendi. Kayseri’de galericilik yapan Ahmet Yurtlu da Togg’un geç kalınmış bir proje olduğunu söyleyerek, ''Togg geç kalınmış bir proje. Dünya geneline baktığımız zaman İspanya’yı baz alırsak aynı konumda olmamıza rağmen onlar 50 yıldır araçlarını üretiyorlar ve her illerinin adına bir araç var. Durum böyle olunca bizim için otomotiv sektöründe bizim için geç kalınmış bir projeydi ama sonuç itibariyle güzel bir proje oldu. Togg’da elektrikliye geçilmiş olması, içten yanmalı motorların terk edilmiş olması kulvar farkını kurtarmış oldu. Aynı teknolojiyle üretime başlamamızın ciddi bir avantajı oldu ve doğru bir zamanda da girmiş olduk. Togg bütün ülkemizde ciddi bir heyecan oluşturdu. Hem kendi aracımız olması sebebiyle hem de ciddi donanımı ve teknolojisi kıyaslandığı zaman birçok arabanın üzerinde performansa sahip. Togg’un dünyada da ses getirecek bir marka olduğuna inanıyorum. Çünkü gerçekten fiyat kalite endeksinden baktığımızda doğru bir tasarımla güzel bir araç oldu'' ifadelerini kullandı.

''Togg alacağım için aracımı satıyorum'' diyenlerin sayısı da çoğalmaya başladığını kaydeden Yurtlu, ''Togg kendi segmentindeki araçlar arasında yüzde 30’lara yakın aşağı fiyatta çıktığı için piyasada bir beklenti oluşturdu. O segmentlerde araç alacakların, orta ve uzun vadede düşünen insanlar Togg düşünmeye başladılar. 'Togg alacağım için aracımı satıyorum' diyenlerin sayısı da çoğalmaya başladı. Bundan 3 ay önce böyle değildi ama şu anda gerçekten böyle bir talep oluştu. İnşallah hayırlı neticeler alacağımıza inanıyoruz'' dedi.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Ben 01.04.2023 16:51
    Yabancı arabaları almam togg ta kalın yerli olsun milli olsun paramız ülkemizde kalsin