7'li koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, gençlerle buluştuğu toplantıda Savunma Sanayii ile ilgili gelen bir soruya skandal bir yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, özel şirketlerin Türkiye için büyük risk olduğunu söyledi.

14 Mayıs seçimleri CHP Genel Başkanı ve 7'li koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs seçimleri öncesi gençlerle buluştu. Kılıçdaroğlu programda bir gencin kendisine yönelttiği "Milli savunma alanında yapılan teknolojik gelişmeler ve İHA, SİHA gibi savunma sanayisine yapılan yatırımlar devam edecek mi?" sorusuna 'Bayraktar' ile ilgili skandal bir cevap verdi.

'İLLAKİ SİLAH KULLANACAĞIM DİYE BİR KURAL YOK'

Türkiye'nin bölgesel olarak güçlü olmak zorunda olduğunu belirten Kılıçdaroğlu gelen soruya verdiği yanıtta:

"1974 gizli bir Bakanlar Kurulu kararı var Savunma Sanayii ile ilgili. Ve o dönem açılan pek çok kurum var. ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN... Kurtuluş Savaşı'ndan hemen sonra Kırıkkale'de kurulan Entegre Savunma Sanayii fabrikalarımız var. Bütün bunların hepsi gayet güzel çalışıyorlar. Yalnız ASELSAN'da çalışan çok nitelikli elemanlarımızın büyük bir kısmını Hollanda kaptı. Hala gidiyorlar. Bunların tamamının geliştirilmesi ve büyümesi lazım. Yatırımların mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye'nin bulunduğu coğrafya jeopolitik olarak çok kritik bir yerde. Hemen yanımızda Orta Doğu var. Orta Doğu kan gölüne dönmüş vaziyette. İran, Amerika'yla çatışıyor. Yunanistan'la asarız keseriz diye bağırıp çağırıyoruz. Türkiye'nin bölgede güçlü olması lazım. Güç aynı zamanda sizin Savunma Sanayii'nizin güçlü olmasına bağlıdır. Eğer bu alanda güçlü olursanız illaki silah kullanacağım diye bir kural yok. Ama herkes bilmeli ki Türkiye Savunma Sanayii'nde önemli bir aşama kaydetmiş vaziyette. Onların tamamı büyütülecek" dedi.

Yorumlar 0 Yorum Var