Amerikan ordusunun iki adet C-130 tipi nakliye uçağını Yunanistan'a uygun fiyata tedarikine Dışişleri Bakanlığı tarafından onay verilirken, F-35'in satılması için ise Türkiye'deki seçimlerin beklendiği kaydedildi.

Yunan devlet televizyonu ERT'ye göre ABD Dışişleri Bakanlığı, askeri teçhizat fazlasından dolayı Yunanistan'a iki C-130 tipi nakliye uçağının uygun fiyata tedarik edilmesini onayladı.

Haberde, bu uçaklardan iki adet de yenisinin satın alınmasına ilişkin anlaşmanın kısa sürede açıklanmasının beklendiği belirtildi.

F-35'LER DE YUNANİSTAN'A TESLİM EDİLECEK

Batı Trakya'daki Dedeağaç'ı adeta bir üsse çeviren ABD'nin, F-35'lerle ilgili olarak da "Türkiye'de seçimlerin hemen ardından resmi süreci başlatmak için Kongre'de gerekli olan dört imzadan sonuncusunun da atılması bekleniyor" ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Amerikalıların talebin kabul mektubunu göndermesi ve Yunanistan'ın 2028'de ilk uçağı teslim almaya başlaması hedefiyle ilgili müzakerelerin başlaması hedefleniyor.

YUNANİSTAN 2 MİLYAR DOLAR HARCAYACAK

Öte yandan, Yunanistan'ın silah sistemlerini yenilemek için ABD hükümetinden 2 milyar doların üzerinde kredi veya kredi garantileri şeklinde ek bir mali yardım paketi alması bekleniyor.

Bu bağlamda, S-300'lerin Ukrayna'ya göndermesine karşılık olarak da Yunanistan'a Patriot'ların verilmesi olasılığının konuşulduğu ifade edildi.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • İbrahim Kaygısız 01.05.2023 07:38
    Allahsız İmansız Kefereler Bize ayrı Muamele Keferelere gelınce bi ayrı Allahım Müslüman ve Türk Düsmanlarını Kahro perısan et.