İngiliz dergisi The Economist yayınladığı analizde Erdoğan'ın bu kez "gitmesi gerektiğini" yazdı. Dergi Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi halinde, hapisteki Selahattin Demirtaş ile ilgili durumun "hızla iyileşeceği"ni belirtti.

İngiltere merkezli yayın organı The Economist dergisi, sayılı günlerin kaldığı 14 Mayıs seçimleri için tavrını açıkça belli etti.

Dergi 14 Mayıs seçimlerini yılın en önemli seçimi olarak niteledi.

Derginin "2023'ün en önemli seçimi" başlıklı yazısında "Demokrasiyi kurtarın", "Oy verin", "Erdoğan gitmeli" gibi ifadeler kullanılması dikkat çekti.

İNGİLİZ BASINININ TÜRKİYE ENDİŞESİ

"Türkiye ve demokrasinin geleceği" ifadesinin de yer verildiği analizde, "Türk halkı daha özgür ve zamanla daha müreffeh olacaktır." denilerek seçmenin dışarıdan yönlendirilmeye çalışıldığı görüldü.

YENİ HÜKÜMET UMUDU

Siyaseti şekillendirme çabasına girişen ve algı operasyonuna soyunan dergi, şunları yazdı:

"Yeni bir hükümet, Batı ile yıpranmış ilişkileri onaracaktır. Türkiye bir NATO üyesi, ancak Erdoğan yönetimi altında Orta Doğu'da yıkıcı bir aktör oldu. Rusya ile daha yakın ilişkiler kurmaya çalıştı."

KILIÇDAROĞLU SEÇİLİRSE TUTUKLULAR SERBEST KALACAK

CHP Genel Başkanı ve HDP'nin de desteklediği 6'lı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi halinde, hapisteki Selahattin Demirtaş ile ilgili durumun "hızla iyileşeceği" ifade edildi:

"Bir muhalefet zaferi, Türkiye'nin komşuları için de iyi olur, Batı için çok büyük jeopolitik değere sahip olur. Türkiye bugünlerde Avrupa'nın geri kalanından neredeyse tamamen uzaklaşmış durumda. Ama hâlâ AB'ye katılmaya aday."

"Bu asla gerçekleşmeyebilir ama Başkan olan Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına saygı gösterme ve tutukluları serbest bırakma sözü veriyor."

KALIN: SAKİN OLUN TALİMAT VERDİĞİNİZ GÜNLER GERİDE KALDI

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın The Economist'e Twitter'dan tepki gösterdi. Kalın "Yine heyecan yapmışlar. Ve eklemişler: “Yeni hükümet Batı’yla hasarlı ilişkileri tamir edecek…” Ben bu dili, söylemi ve hangi bağlamda söylendiğini iyi biliyorum. Sakin olun. Ülkeme talimat verdiğiniz günler geride kaldı. Son sözü millet sandıkta söyleyecek." ifadelerini kullandı.

MİLLET İRADESİNE İLK SALDIRI DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü İdris Kardaş da Twitter'dan Economist'in küstah yayınına cevap verdi. Economist'in Türkiye'nin Batı çıkarlarına göre yönetilmesini istediğini ifade eden Kardaş bağımsızlık mücadelesinin yıllardır sürdüğünü söyledi.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Çiçek 04.05.2023 19:51
    ALLAH ın izniyle ögretmen çocuk KATİLERİNE DESTEK VEREN ŞEYTANLAR. Ve Uşakları Geberecekler. İnşallah şükür ALLAH VAR utanmaz yalancı sapık zihniyet
  • Ömer süvari 04.05.2023 19:24
    ALLAH yolunu açık etsin reis seni başımızdan eksik etmesin senin davana sahip nesiller yetişmesini nasip etsin