Kılıçdaroğlu'nun 6 Mayıs gecesi yaptığı konuşmada açıkladığı haritaya Azerbaycan Millî Meclisi Üyesi ve Batı Azerbaycan Topluluğu Başkan Yardımcısı Hikmet Babaoğlu sert tepki gösterdi.

"İran üzerinden Çin’e çıkan hat Türk dünyasını birleştirmez tam tersine parçalar" diyen Babaoğlu "Çünkü bizi birleştirecek yegâne Türk koridoru Zengezur’dan geçerek kardeş cumhuriyetlere uzanan hattır. Onun projesiyle Rusya, İran ve en fazla da Ermenistan kazanır, Türkler kaybeder." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Millî Meclisi Üyesi ve Batı Azerbaycan Topluluğu Başkan Yardımcısı Hikmet Babaoğlu "Kılıçdaroğlu’nun haritası Türkleri birleştirme değil parçalama iradesinin göstergesidir. CHP Genel Başkanı, Azerbaycan’ı cezalandırırken Ermenileri ödüllendirdi" dedi. 

'HAYATIMIN EN BÜYÜK PROJESİ' DİYEREK DUYURDU

Türkiye Gazetesi'ne konuşan Azerbaycan siyasetinin önemli isimlerinden Hikmet Babaoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından “hayatımın en büyük projesi” diyerek paylaştığı “Türk Yolu Projesi” ile Azerbaycan Türklerini derinden yaraladığını söyledi. 

Babaoğlu “İran üzerinden Çin’e çıkan hat Türk dünyasını birleştirmez tam tersine parçalar. Çünkü bizi birleştirecek yegâne Türk koridoru Zengezur’dan geçerek kardeş cumhuriyetlere uzanan hattır. Kemal Kılıçdaroğlu emperyalizmin Türkleri bölme planını bir kez daha yinelemiş oldu. Onun projesiyle Rusya, İran ve en fazla da Ermenistan kazanır, Türkler kaybeder” diye konuştu.

"TÜRK DÜNYASINI BÖLME AMAÇLARINI DA O KONUŞMA VE ELİNDE SALLADIĞI HARİTA İLE GÖRMÜŞ OLDUK"

CHP-HDP yakınlaşmasını hatırlatan Azerbaycan Milletvekili Babaoğlu “Demek ki o görüşmeler PKK elebaşı Abdullah Öcalan dâhil terör örgütü üyelerini salıverme, özerklik, federasyon vaatleri gibi Türkiye’yi bölecek pazarlıklardan ibaret değilmiş. Türk dünyasını bölme amaçlarını da o konuşma ve elinde salladığı harita ile görmüş olduk” ifadelerini kullandı. 

Hikmet Babaoğlu, Karabağ’da Ermeni işgaline verilen kurbanları hatırlatarak şöyle devam etti:

Kardeş Türkiye ile birlikte Ermeni işgalcilerden döktükleri kanın hesabını sorduk. Onları yenilgiye uğrattık ve esir coğrafyayı özgürleştirdik. Bu son harita bizi şayet Kılıçdaroğlu iktidara gelirse Şuşa beyannamesi ve Karabağ’ı yeniden tartışma konusu yapar mı noktasında endişeye sevk etti. Çünkü Kemal Bey’in bazı güç odaklarına verdiği sözler olduğunu biliyoruz. Önceki gece emperyalizmin çizdiği rotayı açık etmesi de bu tereddütlerimizi haklı çıkardı. CHP, Karabağ savaşında HDP’den farklı bir yerde durmadı. Azerbaycan’ı suçlayan CHP’lilerin sözlerini unutmadık. Bu noktada zaten Ermenileri destekleyen tarihî bir tutum değişmedi. Ancak yüce Türk milletinin 14 Mayıs’ta tüm harici tezgâhları bozacağına inanıyoruz. Türkiye’deki kardeşlerimiz bu seçimin sadece Türkiye’nin kaderini tayin olmadığını lütfen görsün, anlasın.

"ERMENİ TEZLERİNİ DİLLENDİRMEK DIŞINDA ANLAM TAŞIMIYOR"

"Millet İttifakı’ndan farklı bir tavır beklemiyorduk" sözleriyle Azerbaycan’ı yok sayan haritaya tepki gösteren Azerbaycanlı siyaset bilimci Elçin Mirzabeyoğlu da şunları söyledi: 

O masa, Türk dünyasının düşmanları ile sarılı. Kılıçdaroğlu o harita ile birçok yere mesaj gönderdi. Çünkü o da biliyor ki Zengezur sadece kara ve demir yolu değil aynı zamanda enerji koridorudur. Türk dünyasını birleştiren koridor Zengezur hattıdır. Kemal Bey’in açıklamaları Ermeni tezlerini dillendirmek dışında anlam taşımıyor. İran üzerinden, Fars diyarını merkez alarak açılacak hattan Türklerin değil İran, Rus ve Ermenilerin kazançlı çıkacağını çok iyi biliyor.

Türk dünyasını İran üzerinden bağlamak demek hem binlerce kilometre yolu uzatmak hem de araya farklı dinamikleri dâhil etmek demektir. En önemlisi de Zengezur’un faaliyete geçmesi Ermenilerin bu coğrafyada elde ettiği birçok haksız kazanımın sona ermesi demektir. Bu Türk düşmanlarının çizdiği bir hattır.

Zamanında Azerbaycan’a iki helikopter vermeyenler şimdi Azerbaycan’ın hem Batı dünyası hem de Türkiye ile bağını koparma gayesini güdüyor. Kemal Bey açıkça ‘Azerbaycan’ı cezalandıracağım’ dedi. Biz de diyoruz ki o haritayı katlayıp iç cebinde saklasın. İleride torunlarına versin. Biz Zengezur’u açıp Türkiye ile birlikte bu oyunları bozacağız.

Yorumlar 3 Yorum Var
  • CUmhur 08.05.2023 23:17
    Kılıçdaroğlu İran göçmeni olduğu için böyle istiyor.
  • Ali 08.05.2023 11:01
    Kemalin kendisi zaten parçalanma projesi
  • Misafir1234 08.05.2023 10:05
    Sanki yeni bir sey bulmis gibi anlatiyor