Ülke TV ekranlarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan ile enerji alanında yapılan yeni anlaşmayı ilk kez duyurdu. Ayrıca Bakan Dönmez, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaşadığı engelleme girişimlerine dair önemli bir anekdotu da paylaştı.

Bakan Dönmez “Hem Tuz Gölü’ndeki hem de Silivri'de tesislerle Yeraltı doğalgaz depoları ile ilgili ciddi bir deneyim kazandık.  Bulgaristan ile yılbaşında bir gaz nakline bir ilişkin anlaşma yapmıştı.  Şimdi ise Bulgaristan’ın sayın bakanları ve Bulgar gazın yetkilileri geldi. Bulgaristan'da yeraltı doğalgaz deposunun geliştirme projesinin BOTAŞ’a verdi.” açıklamasında bulundu.

AİLELERİNE KADAR GİDİP ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR

Türkiye'nin başlattığı enerji hamlesinin nasıl engellenmeye çalışıldığına dair notlar paylayan Bakan Dönmez "Biz biliyorsunuz ilk önce operasyonlarımıza Akdeniz'de başlamıştık. O süreçle birlikte de bir takım engellemeler başlamıştı. Bazı hizmet ve malzemelerin alımı ile ilgili kısıtlamalarla karşı karşıya kalmıştık. Hatta orada bize servis sağlayan bazı şirketlerin yöneticileri ve çalışanları bile kendi ülkelerinde kendi ülkelerinin yöneticileri tarafından ailelerine kadar gitmek suretiyle baskı uygulandı. Onların arkadaşların bir kısmı geldi ‘Biz burada mutluyuz, çalışıyoruz, ücretimizi alıyoruz biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsak bizi kabul eder misiniz?’ dediler. Bu şekilde yaklaşık 25-30 kişi şimdi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu.

GEMİ İÇİN DOĞU AKDENİZ ŞARTI

Avrupa’da bir geminin pazarlığını yapmıştık. İkinci el bir gemiydi. Bizim işimize yarıyor ve ekonomikti. Geminin sahibi bile el sıkıştık. Yalnız benim kredilerim var bankalardan clearance almam lazım dedi. Bankalarda malum bankalar dediler ki eğer bu gemiyi Doğu Akdeniz’de çalıştırırsanız biz bu gemiyi size vermeyiz. Benzer engellemeler karşılaştığımız oldu ama hamdolsun yeni gemimizi sıfır olarak aldık. Çok daha hesaplı oldu. Allah bir kapıyı kapattı çok daha iyi geniş kapılar açtı bize." dedi.

 

Yorumlar 16 Yorum Var
 • Vatandaş! 13.05.2023 19:04
  TATLAR yahudisi Sinan OGAN'ın Müslümanlık zoruna gidiyor !
 • Vatandaş! 13.05.2023 19:02
  TATLAR yahudisi !
 • Ferdi 13.05.2023 17:24
  Adamların şirketleri, bankaları devletinin politikaları doğrultusunda çalışıyor. Bizimkilerde devletini karalayıp kuyusunu kazıyor.
 • Kurnaz Kurt 13.05.2023 17:15
  Adamlar ruslar gazi bize gizlice Hediye ediyor ithaminda bulundu, gönlü saf bakanım anlamadi, bu bizi hırsızlıkla itham etmek dedi. Bizi rus bölgesinden gaz çıkartıyorlar ithaminda bulunduklarini sandi.
 • yorumcu 13.05.2023 17:11
  Enerjimiz yunanistan değil, Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya ulaşması bizim çıkarımız. Bize zararlı yunanistan'a daha fazla hediye vermeyin.
Daha fazla yorum görüntüle