14 Mayıs'ta yüzde 88'lik bir katılımın olduğu seçimlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yine birinci çıktı.

Oy sayımı sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,52 ile sandıktan yine birinci çıkarken, yedili masanın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 44,88'te kaldı.

Cumhur İttifakı parlamentoda 323 sandalyeye ulaşarak üstünlük kazanırken, hiçbir cumhurbaşkanı adayı 50+1 oy oranına ulaşamadı ve seçimler ikinci tura kaldı. Bu sonuçlar nedeniyle 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

İki lider de 2. tur kampanyasını yürütürken yedili masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk turdaki söylemlerinde keskin bir değişiklik göstererek göçmen meselesi ve milliyetçilik propagandasına başladı.

SEÇMENE FETVA VERDİ

Muhalefete yakınlığıyla bilinen Fox TV'de soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, 1. turda Başkan Erdoğan'a oy veren seçmenlere skandal sözler sarf etti.

Kılıçdaroğlu  "Erdoğan’a oy vererek günaha girmeyin. Samimi bir Müslüman bu kadar büyük bir günaha girmez" ifadelerini kullandı.

"AHLAKLI OLMALI HERKES"

Başkan Erdoğan'a oy veren seçmenin günaha girdiğini ileri süren Kılıçdaroğlu'nun şaşkına çeviren ifadeleri şöyle:

"Erdoğan’a oy verenler yapmayın, etmeyin, günaha girmeyin.

Samimi bir Müslüman bu kadar büyük bir günaha girmez. Girmemeli de zaten. Ahlaklı olmalı erdemli olmalı herkes.

Ve devletini düşünüyorsa, geleceğini düşünüyorsa, evlatlarını düşünüyorsa gidip yeniden düşünmeli ve oyunu ona göre kullanmalı."

 

Yorumlar 185 Yorum Var
 • Neco 1 28.05.2023 23:14
  Yerine yerli, yapıcı,ahlaklı bir muhalefet gelsin. İnşallah
 • feraset 28.05.2023 17:57
  günahsa bana günah sananeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, sen ayakkabı ile namazlık depele, tövbe tövbe
 • feraset 28.05.2023 17:38
  Mehmet Selim Kiraz Savcımı Şehit edenlerin kimler olduğunu ve nerede durduklarını biliyorum, bir de bana müslümanlık , ahlak dersi mi verecen tövbe tövbe
 • feraset 28.05.2023 17:28
  yüz ifadesi kendi söylediğine inanmadığını ortaya koyuyor.
 • La inadına reis 28.05.2023 16:43
  Bu nasıl bir oyuncu kendi yalanına inanıyor. Ama yeri geldiğinde inkar ediyor. Akıl vermeye çalışıyor. Canım benim acil tedavi olsa bari
Daha fazla yorum görüntüle