HABER7

14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta iki ayaklı olarak gerçekleştirilen seçimlerin her ikisinde de ezici zafer elde eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın başarısını gölgelemeye çalışan çevreler, “Suriyeliler oy kullandı diye kazandılar” gibi tuhaf argümanlar üretmeye başladı. Kapı kapı dolaşarak, il il gezerek gönüllere girmeyi başaran Başkan Erdoğan ve arkadaşlarının başarısını görmezden gelmeye çalışan muhalif kesim, bunu ilk kez yapmıyor.

31 YIL ÖNCE DE AYNI BAHANELER

Türkiye’de Milli Görüş ve Recep Tayyip Erdoğan mührünün sandıklara en parlak şekilde yansıdığı ilk seçimler arasında yer alan 1992 ara yerel seçimlerinde benzer argümanlar kullanıldı.

1 Kasım 1992 tarihinde gerçekleştirilen ara yerel seçimlerde birinci parti olan, İstanbul’daki 6 seçim merkezinden 4’ünü kazanan ve Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Başçiftlik'te sandıklardan zaferle çıkan Refah Partisi’nin seçimi nasıl kazandığına kafa yoran malum zihniyet, akıllara zarar söylemler geliştirmişti.

Refah Partisi’nin seçim başarısıyla ilgili olarak, “Çarşafların içinde erkekler oy attı”, “Liberal kesim tatile gittiği için RP kazandı” demişlerdi.

Bu gülünç argümanları 7 Kasım 1992'de Bağcılar ve Kağıthane’de gerçekleştirdiği mitingte anlatan Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan, dönemin Refah Partisi İstanbul İl Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yer aldığı kürsüde malum zihniyetin mağlubiyete bulduğu bahaneleri sıralamıştı.

Erbakan, “Bunların hepsi çocuk masalıdır, züğürt tesellisidir. Doğrusu, ‘Biz iflas ettik’ demeleri lazımdır. Doğrusu bu. Çünkü iflas etmişlerdir. Elhamdülillah...” ifadelerini kullanmıştı.

İşte 31 yıl öncesinden günümüze ışık tutan o konuşma...

Yorumlar 8 Yorum Var
 • Poyraz 31.05.2023 12:58
  Hocam senin açtığın yolda gösterdiğin hedefe talebelerinin yanında devam ediyoruz
 • Gercekler 30.05.2023 23:24
  Varsayalım suriyeliler oy kullandı aslı astarı yokda diyelimki oldu.Peki ya bu suriyeli mevzusu yüzünden kaybettiği oylar ne olcak.Bir okadarda kayıp var hatta daha fazla.Yoksa %60 alırdı.Chp de kendini bi halt sanmazdı.
 • terörist zihniyet 30.05.2023 23:11
  çünkü bu zümre TÜRK değil TÜrk geçinir KÜRT değil Kürt geçinir Müslümna değil müslümna geçinir ARDINDA HE RTÜRLÜ İHANEİT ALÇAKLIĞPI YAPAR SONRA aTATÜRK HEYKELİ DİKİP MVAP BİZ ATATÜKÇÜYÜZ N EYAPOSAK AHKLIYIZ. HADİ ORADAN ATATÜRK DÜŞMNALARI İNGLİZ UŞAKALRI HAİNLER.
 • SARIÇİÇEK 30.05.2023 22:59
  bu kadarda olmaz ama olkur nede olsa Rabbimin lanetini Adnan Menderesi asmakla alanlar herpisligi yapacaklar bunların sütü bozuk.
 • Ankaralı 30.05.2023 22:56
  Ey rahmetli hoca ömrün yetseydi de öğrencinin başarılarını göreydin.
Daha fazla yorum görüntüle