Türkiye’de ve Konya’da trafik kazalarını en aza indirmek için İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı pek çok projeye imza atarak hem yayalarda hem de sürücülerde farkındalık oluşturmak için yoğun çaba sarf ediyor. Kaza oranlarını azaltmaya yönelik faaliyetler devam ettiriliyor ancak trafik kuralı ihlalleri can almaya devam ediyor. Konya Emniyet Müdürlüğü özellikle son dönemde yayalar tarafından gerçekleştirilen kural ihlalleri ve beraberinde meydana gelen kazalar böyle görüntülendi

Trafik kazalarını ve can kayıplarını sıfıra indirmek için seferber olan trafik ekipleri, uyarı ve denetimlerini sürdürürken imza attığı birçok projeyle trafik kurallarına tam anlamıyla uyulması için farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Çalışmalar neticesinde trafik kazalarında meydana gelen ölüm oranlarında ciddi oranda bir düşüş söz konusu... Ancak özellikle son dönemde örnekleri görülen yayaların dalgınlıkla ve trafik kurallarını ihlal ederek yola çıkmasıyla gerçekleşen trafik kazaları dikkati çekiyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz Mart ayında Beyşehir Çevre Yolu’nda yaya bir vatandaşımızın soluna ve sağına bakmadan, yaya geçidini ve yaya üstgeçidini kullanmadığı için ölümüyle sonuçlanan trafik kazasıydı.

YAYA TRAFİKTE ÖNCELİKLİ OLSA DA KURALLAR GÖRMEZDEN GELİNEMEZ!

Ülkemizde trafik kuralları ile ilgili yanlış anlaşılan konuların başında yayaların öncelikli olduğu ve yaya geçerken her zaman araçların durması gerektiği bilinir. Öncelikle yayaların karşıdan karşıya geçerken yaya geçitlerini kullanması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Yaya geçidinin olduğu bir yerde veya kavşakta, aynı zamanda ışık varsa, yayanın da ışığa uyması gerekir. Kavşakta yaya geçidi var ama yaya için kırmızı ışık yanmışsa yayanın geçme üstünlüğü yoktur. Her trafik kuralının bir hayat kadar değerli olduğu unutulmamalıdır.

Zeki Dursun-Konya
 

Yorumlar 20 Yorum Var
 • Mehmetali 01.06.2023 15:49
  herkesin bilnçli olması lazım kardeşm yayalarda kendi sağlıklarını korumalı dikkatli olmalı sürücülere güvenilmemeli
 • şahin 01.06.2023 13:42
  demekki yayaların eğitim alması şart
 • Misafir 01.06.2023 13:39
  Bunlar sigorta parasi almak icin kendisini yola atiyolar gibi
 • Metkan 42 01.06.2023 13:26
  Kazaların 100/90'ı yayaların suçu yola çıkıyorsan araç gelmesi muhtemel,dikkat
 • Ülkeci 01.06.2023 13:16
  Hepsi şoförlerin hatası. Yol hakkı onların olabilir ama kesinlikle hız sınırının üstündeler. Yavaş gitseler etraflarına 3 boyutlu bakınarak gitseler bu kazaların çoğu olmayabilir.
Daha fazla yorum görüntüle