Yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Göreve Başlama Töreni düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende açıklama yapıyor. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Törenimize teşrifleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Rabbime, bizlere beş sene daha Türkiye'ye ve Türk milletine hizmet etme imkanı verdiği için hamd ediyorum. Aziz milletimin her ferdine şükranlarımı sunuyorum.

Sandığa giderek demokrasimize güç katan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.

6 Şubat'ta asrın felaketini yaşadıkları, sırf oy tercihinden dolayı sayısız hakarete maruz kaldıkları halde iradelerine sahip çıkan depremzedelerimize buradan bir kez daha saygılarımı sunuyorum. Bu seçimlerde sadece yurt içi ve yurt dışında yaşayan kendi insanımızın desteğini almadık. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanında umutlarını ülkemize bağlamış yüz milyonlarca mazlum ve mahzun gönlün de duasını aldık.

Rabbim bizi milletimize ve dostlarımıza mahcup etmesin.

Aziz milletimizin şahsımıza, partimize ve ittifakımıza olan güvenini boşa çıkarmayacağız, Türkiye için eser ve hizmet üretmeye devam edeceğiz. Hangi siyasi görüşe, kökene, meşrep ve mezhebe mensup olursa olsun, 85 milyonun tamamını bağrımıza basacağız.

Seçim dönemi, 28 Mayıs gecesi itibariyle artık sona ermiştir. Milli irade sandıkta iki kez tecelli etmiş, millet kesin kararını vermiştir. Türkiye artık yeni bir yola girmiştir.

YENİ KABİNE BUGÜN AÇIKLANIYOR

Allah'ın izniyle Türkiye Yüzyılı başlamış, ülkemizin şahlanış döneminin kapıları aralanmıştır. İnşallah bu akşam yeni kabinemizi açıklayacağım. Salı günü de ilk toplantımızı gerçekleştireceğiz.

Seçimler sonrasında iç muhasebesini yapan bir geleneğe sahibiz. Her seçim sonrasında yeni bir sayfa açtık.

85 MİLYONA "SEFERBERLİK" ÇAĞRISI

Buradan tüm vatandaşlarıma, ilçeleri, köyleri, haneleriyle 81 ilin tamamında bir kardeşlik seferberliği başlatmaya davet ediyorum. Gün, bir olma, beraber olma, bin yıllık kardeşliğimizi perçinleme günüdür. Gün, evlatlarımızın aydınlık yarınlarına sahip çıkma günüdür. Gelin, seçim dönemindeki kırgınlıkları, kızgınlıkları bir kenara koyalım. Küslük olmuşsa, kalpler kırılmışsa, barışmanın yollarını arayalım. Gelin, hep beraber Türkiye Yüzyılı'nın inşasına omuz verelim.

Bu seçimlerde Türkiye Yüzyılı teklifimizin insanımız tarafından kabul edildiğini gördük.

YENİ ANAYASA VURGUSU

Demokrasimizi, darbe ürünü mevcut anayasadan kurtararak, özgürlükçü, sivil ve kuşatıcı bir anayasayla güçlendireceğiz.

Seçim meydanlarında halkımıza verdiğimiz sözlerin takipçisi olacağız. Son 21 yıldır olduğu gibi neyi vadetmişsek, inşallah tek tek gerçeğe dönüştüreceğiz. 

Gazi Mustafa Kemal'in yurtta sulh, cihanda sulh ilkesini pratiğe dökmekte kararlıyız.

Yeni dönemde muhataplarımız karşılarında terör örgütleriyle daha kararlı mücadele eden, Mavi Vatan'da kendisinin ve kardeşlerinin hakkını daha güçlü gözeten, ekonomiden ticarete başarı çıtasını yükselten; her alanda daha kararlı, daha cesur, daha aktif bir Türkiye bulacaktır.

Türkiye Yüzyılının inşası için bugünden itibaren 'bismillah' diyoruz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum."

ERDOĞAN, ANITKABİR ÖZEL DEFTERİ'Nİ İMZALADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin ederek görevine başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir'i ziyaret etti, özel defteri imzaladı.

Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin güven oyu aldığı bu seçimlerin, milletimizin önünde yeni bir dönemin kapılarını açtığına inanıyoruz.

Önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için canla, başla çalışmayı sürdüreceğiz.

12. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin ebedi ve ezeli kardeşliğine sahip çıkmaya, ülkemizi büyütmeye devam edeceğiz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin, ruhun şad olsun."

TBMM'DE YEMİN ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de düzenlenen törende yemin etti. 

Milletvekilleri ve genel kurul salonundaki misafirler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı dakikalarca ayakta alkışladı.

ERDOĞAN'IN MAZBATASINI, BAHÇELİ TAKDİM ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Başkanı Devlet Bahçeli'den teslim edildi.

Erdoğan, yemin töreninin ardından TBMM'den ayrıldı.

ERDOĞAN'IN ARACI GÜL YAPRAKLARIYLA SÜSLENDİ

Erdoğan, yemin töreni için TBMM'ye geldi. Vatandaşlar, binanın girişinde Cumhurbaşkanı'na yoğun ilgi gösterdi.

Erdoğan'ın aracı kırmızı gül yapraklarıyla süslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de yemin ettikten sonra Anıtkabir'i ziyaret edecek, ardından Beştepe'ye gelecek. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni gerçekleştirilecek.

Törende NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de olacak. Törenin ardından Erdoğan ile Stoltenberg'in baş başa görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • M fuat 04.06.2023 00:18
    Hirszlara, şiddete, kalpazanlara, vatana, dinet ihanet edenlere ve tehdide en şiddetli şekilde ceza verilmelidir. Mesela bilerek orman yakan veya kıtlık olsun diye sebze vs. dikenlere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilse, kimse devlete, vatana ihanet etme teşebbüsünde bulunmaz. Takdir devletimizindir.