Meteoroloji'den 14 il için sarı, 2 il için turuncu kodlu uyarı yapıldı. Yağışların; Kastamonu çevrelerinde kuvvetli, Sinop çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor. Vatandaşların tüm olumsuz durumlara karşı tedbirli olması istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 Haziran'a ilişkin hava durumu tahmin raporunu yayımladı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ve Muğla çevreleri aralıklı ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Toroslar mevkii, Burdur, Isparta, Kayseri, Aksaray, Konya, Kırşehir, Ordu, Tokat, Yozgat ve Samsun'un doğusu ve Kastamonu çevrelerinde yerel kuvvetli, Kastamonu'nun kuzeyi ve Sinop çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, Sakarya, Isparta, Kayseri, Kırşehir ve Nevşehir çevreleri ile Konya'nın kuzey ve batısı ilçeleri ile Kastamonu çevrelerinde yerel kuvvetli, Kastamonu'un kuzeyi ve Sinop çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden ani sel, yerel su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgârın; öğle saatlerinde Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması beklenmektedir.

KASTAMONU, SAMSUN VE SİNOP

Sağanak yurt genelinde sele neden olurken, vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Samsun'da Şükrü Köksal adında bir kişi, hayvanlarını köprüden geçirmek isterken dengesini kaybederek düştü ve hayatını kaybetti.

Sinop'ta iki ilçede okullar tatil edilirken, Kastamonu'nun İnebolu'da ise, sel riski nedeniyle giriş kat ile birinci katta oturanların üst katlara çıkması ya da evlerini boşaltmaları istendi.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Muşlu Efe 05.06.2023 10:45
    Bu haber eskimi neden herkes maskeli:)))