Tarihi 2023 seçimlerini yüksek katılımla geride bırakan Türkiye, yüzde 52.18 oy oranıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 5 yıl daha yetki verdi.

Muhalefet cephesiyse bir ağır mağlubiyetle daha sınanırken, Cumhur İttifakı ile 13. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, Türkiye Yüzyılı parolasıyla 2. asırda küresel etki alanlarını domino edecek ve Batı'nın müesses nizamına meydan okuyacak hamleleri hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Geçtiğimiz cumartesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni" sadece ülkemizde değil, dünyada da büyük ses getirdi.

21 devlet başkanı ve 13 başbakanın yanı sıra çok sayıda bakan ile aralarında NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türk Devletleri Teşkilatı'nın da olduğu uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katıldığı törenden oldukça etkilenen gazeteci, tarihçi ve televizyon programcısı Murat Bardakçı, yüksek katılımlı tören hakkında gözlemlerini aktardı.

"TAM BİR 'İMPARATORLUK TÖRENİ' İDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Göreve Başlama Töreni'ni önceki törenlerle kıyaslayan ve "imparatorluk töreni" olarak niteleyen Bardakçı, Habertürk'teki köşesinden çarpıcı ifadeler kullandı.

Bardakçı'nın oldukça etkilendiği tören ile ilgili ifadeleri şöyle:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama törenine Venezuela’dan Pakistan’a kadar otuzdan fazla devlet başkanı, başbakan ve seksene yakın ülkenin temsilcileri iştirak etti.

Bizde yapılan devlet törenlerini kırk küsur senedir takip ederim, bir hayli törende de bizzat hazır bulundum fakat bu kadar üst düzeyde ve yüksek sayıda davetlinin iştirak ettiği bir başka töreni görmemiştim, zaten böyle bir törenin benzeri daha önce hiç yapılmamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde önceki gün düzenlenen tören, Türkiye’nin dünyadaki konumunu mükemmel şekilde aksettiren tam bir “imparatorluk töreni” idi"

Yorumlar 1 Yorum Var
  • SEVGİ YÜKSEKOĞLU 08.06.2023 17:47
    Reis'ime Cumhurbaşkanı da bu yakışır varolsun Rabbim başımızdan eksik etmesin