Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki kavganın son perdesinde ilkinin ikincisini ABD ekonomisine zarar vermekle tehdit ettiği iddia edildi.

Rusya ve Çin'le iyi ilişkilerini İran ve Suriye'yle normalleşmeyle taçlandırmanın üzerine petrol üretimini azaltmaya devam ederek Washington'ın çıkarlarının hilafına ABD'den bağımsız politikalarını tırmandıran Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ABD Başkanı Joe Biden'a karşı el yükselttiği belirtildi.

The Washington Post gazetesi, bir Discord sunucusuna sızan gizli bir belgeye dayanarak, Riyad'ın Washington'ın arzusunun tersine ham petrol üretimini azaltma kararının ardından Biden yönetiminin Suudi kraliyetiyle ilişkileri yeniden değerlendireceğini söylemesine Selman'ın tepkisini aktardı.

'ABD YÖNETİMİYLE ARTIK İŞİM OLMAZ'

Buna göre Biden'ın Suudi Arabistan'ı cezalandırması halinde, ABD yönetimiyle artık muhatap olmayacağı uyarısında bulunan Veliaht Prens, ayrıca 'Washington için önemli ekonomik sonuçları olacağı' tehdidinde bulundu. Haberde tehdidin ele geçirilen bir iletişimden mi alındığı yoksa Riyad'dan Washington'a özel olarak gönderilen bir mesaj mı olduğu belirtilmedi.

PETROL KAPIŞMASI

Ukrayna'daki ihtilaf nedeniyle Moskova'yı petrol ticaretine yönelik yaptırımlarla cezalandırmaya çalışan Biden yönetimi, Riyad'la ilgili memnuniyetsizliğini ekim ayında Rusya'nın da aralarında bulunduğu OPEC+ büyük petrol üreticileri grubunun üretimi günde 2 milyon varil kısmaya karar vermesinin ardından net şekilde dışa vurmuştu.

Biden, o dönemde CNN'e verdiği röportajda nasıl bir adım atacağını belirtmeden "Rusya'yla birlikte yaptıklarının bazı sonuçları olacak" demişti.

ABD KÖRFEZ'DE 'KAYIP'

Suudi Veliahtı'nın Rusya ve Çin'le ilişkileri geliştirip Çin'e petrol ve gaz ithalatında yuan kullanılması yönünde adımlar atması, Biden'ın petrol üretiminin artırılması için açtığı telefonlara çıkmayıp OPEC+'da petrol üretiminin kısılması kararları aldırarak Biden'ı Riyad'a ayağına ziyarete getirmesi, ama petrol politikalarını değiştirmemesi, bunun üzerine Biden'ın Suudi Arabistan'ı Rusya'nın tarafını tutmakla suçlayıp misilleme tehdidinde bulunması, fakat hiçbir şey yapamaması, Washington'ı aciz duruma düşürdü.

Biden ile Selman temmuzdan beri görüşmezken, son dönemde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Suudi Arabistan'ı ziyaret etti.

Yorumlar 0 Yorum Var