Müzenin açılmasının hemen öncesinde Haber7 muhabiri Yavuz Selvi ve kameraman Mutlu Şahin ise üniversiteye giderek bu görkemli eseri yerinde inceleme fırsatı buldu.
Müzede 1216'da İspanya'da üretilen ve III. Selim tarafından Mühendishane'ye hediye edilen, dünyanın en eski ve değerli usturlablarından (astronomi ölçümlerinde kullanılan tarihi alet) biri de ilk kez sergilenecek.

Türkiye'nin ilk analog bilgisayarının yanı sıra ilk nükleer reaktör ve Türkiye'de rahmetli Prof.Dr. Necmettin Erbakan tarafından üretilen'' ilk dizel motor da sergilenen eserler arasında yer alacak.

Rektör Yardımcısı Mustafa Kumral ise Haber7'ye yaptığı açıklamalarda, "Sayın rektörümüz talimatıyla yaklaşık 2 sene evvel İTÜ'nün 250 yıllık geçmişini geleceğe nasıl anlatabiliriz diyerek düşündük. Rektörümüz, "burada müze yapalım, burada da 250 yıllık geçmişi yansıtalım" dedi. Ve gördüğünüz müzeyi ortaya çıkarmış olduk.  Buradaki hiçbir eseri ayırt edemeyiz. Çünkü İTÜ ilklerin ve enlerin okuludur. Burada gördüklerinizin hepsi ilkler ve enlerdir.  İlk televizyon kameramız burada. Rahmetli Erbakan hocanın pancar motorundan önce ürettiği motoru görüyorsunuz. İhsan Ketin hocamız, ilk kuzey anadolu fayını keşfeden hocamız, onun arazide giydiği ayakkabıları görüyorsunuz. Üçüncü Selim'e hediye edilen usturlabımız, ilk baş hoca İshak Efendi'nin eserleri da burada. Hepsi birbirinden çok önemli eserlerdir." dedi.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • misafir 16.06.2023 17:35
    İTÜ o günden beri bir halt edememiştir. Ama İTÜnün hakkını yemeyelim ODTÜ, İTÜnün yanında lavrion gibi