Macron gözaltına alınan gençlerin ailelerine para cezası uygulanabileceğini söyledi. Macron ayrıca isyanın "zirvesinin" geçtiğini ancak şiddete son verme konusunda temkinli davrandığını söyledi.

 

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Salı günü belediye başkanları toplantısında isyanın "zirvesinin" geçtiğini ancak şiddete son verme konusunda temkinli davrandığını söyledi.

GENÇLERİN AİLELERİNE PARA CEZASI TEKLİFİ

Macron katıldığı bir diğer programda da vandalizm ve yağma yaparken yakalanan gençlerin ailelerine mali yapıtırım önerdi.

Adalet Bakanlığı cuma gününden bu yana yakalananların reşit olmadığını açıklamıştı.

"PROTESTOCULARI EVDE TUTMAK AİLENİN GÖREVİ!"

Macron ise çocuklarını kontrol edemeyen ailelere yönelik para cezası teklifini gündeme getirdi."Ailelere maddi bir yaptırım uygulamanın yolunu bulmalıyız" diyen Macron bunun asgari bir bedel olacağını söyledi.

Macron daha önce yaptığı bir açıklamada da protestocularla ilgili "Onları evde tutmak ailelerinin sorumluluğudur. Onların yerine hareket etmek devletin işi değil" demişti.

NE OLMUŞTU?

Fransız polisi 27 Haziran'da Nanterre'de, içinde 3 kişi bulunan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücü Nael M'yi öldürmüştü.

Nael'in ölümüne tepki gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

Genci öldüren polis açığa alınmış ve tutuklu olarak yargılanmasına karar verilmişti.

Ayrıca Paris, Marsilya, Lyon dahil birçok kentte düzenlenen protestolarda talan ve yağmalama olayları yaşanmış, 10 kadar kentte saat 21.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

 

Yorumlar 0 Yorum Var