Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araçların sıfır fiyatını geçememesi kararının ardından bazı satıcılar ilanlarını fiyattan bir sıfır atarak sitelere koymaya başladı.

  Haber7-Özel

Ticaret Bakanlığı, son dönemde fahiş fiyatlara ulaşan ikinci el otomobil piyasasını düzenlemek için yeni bir karar aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre ikinci el araçların fiyatının, sıfır liste fiyatlarını geçmesi yasaklandı. Kararın 1 Ocak 2024'e kadar uygulanacağı açıklandı. 

YASAĞI DELENE 300 BİN TL CEZA

15 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek kararı delenlere ise büyük ceza uygulanacağı bildirildi. İnternet satış sitelerini de kapsayan karara aykırı davrananlara 300 bin TL'ye kadar para cezası uygulanacağı belirtildi. 

KURNAZLAR ORTAYA ÇIKTI

İkinci el araç satış fiyatına düzenleme getiren kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yine bazı kurnazlar ortaya çıktı.15 Temmuz'da yürürlüğe girecek kararla birlikte aracını sıfır fiyatının altında satmak istemeyen ancak ceza da yemek istemeyen kurnazlar yeni bir uygulamaya geçti. 

Otomotiv piyasasını düzenlemek için 2. el araçların sıfır fiyatından yükseğe satılamayacağının açıklanmasından ardından bazı satıcılar, fiyatlardan bir sıfır atarak araçları ilan sitelerine koymaya başladı.

Otomobil ilan sitelerinde 1 milyon 100 bin liraya satılacak aracın 1100 TL'ye, 1 milyon 79 bin TL'ye satılacak aracın 1079 TL'ye, 1 milyon 120 bin TL'ye satılacak aracın ise 1120 TL'ye ilana koyduğu görüldü. 

İŞLEM YAPILACAK MI?

Yapılan kurnazlığa sosyal medya kullanıcıları yorumlarda çok sert tepki göstererek bunu yapanlarla ilgili  yetkilileri göreve çağırdı. Otomobil piyasasındaki kurnazlığın ardından Ticaret Bakanlığı'nın bu ilanları koyanlarla ilgili ne gibi bir adım atacağı merak konusu oldu. 

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Uzaylı 06.07.2023 19:06
    Poüsle gidip o fiyata satın almak lazım.
  • Vatansever 06.07.2023 18:49
    Zamanında bu kadar seyredilmeseydi bu çakallar çoğalmazdı. Çok geç kaldınız. Halkın yarısı al-satçı oldu. Denetim mekanizması doğru çalışmazsa olacağı bu. Ayrıca 300.000 TL çok komik bir rakam