İstanbul'da toplu taşımaya zam yapılması için UKOME'de yapılan toplantıda; İBB'nin yüzde 57 oranında artış istediği ancak bakanlık oranı yüksek bularak yeniden düzenlenmesini istedi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğde, benzin ve motorinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artırıldı. Vergi artışının ardından, benzin ve motorin fiyatları 34 TL'yi buldu.

BELEDİYELER ZAM HAZIRLIĞINDA

Toplu taşımaya İlk zammı, geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) yaptı. 24 Temmuz'da uygulamaya girecek yeni tarifeyle tam bilet 15 TL, öğrenci bileti 7,5 TL, öğrenci abonmanı ise 220 Türk lirası olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da geçen gün yaptığı açıklamada, ÖTV ve KDV'deki artışa işaret ederek, İstanbul'da toplu taşıma fiyatları için zam sinyali verip "Bu maliyetlerle toplu taşıma fiyatları değişecektir" demişti.

İBB YÜZDE 57 ZAM İSTEDİ; BAKANLIK "FAZLA" BULDU

UKOME'nin alt komisyon toplantısında İBB, taksi başta olmak üzere toplu taşımaya yüzde 57'lik zam talep etti.

ABONMAN 1219 TL'YE ÇIKACAK

İBB'nin talebine göre, aylık abonman 777 TL'den 1219 TL'ye, öğrenci abonmanı 140 TL'den 219 TL'ye, tam bilet 9,90'dan 15,5 TL'ye, öğrenci bileti 4,83 TL'den 7,5 TL'ye, taksi indi-bindi ise 40 TL'den 62 TL'ye çıkıyor.

Ancak alt komisyon toplantısında bakanlık temsilcileri, İBB'nin yüzde 57’lik teklifini fazla buldu. Bu durumda, UKOME ana toplantısında da yüzde 57'lik zam teklif edilirse, kabul edilmeyebilir. Eğer teklif kabul edilmezse, UKOME olağanüstü olarak toplanıp daha az bir zam yapabilir.

TAKSİCİLER YÜZDE 100 ZAM İSTİYOR

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ise, üst üste gelen zamların ardından hizmet veremeyecek duruma geldiklerini savunarak, taksi tarifesinde yüzde 100 zam yapılmasını talep etti.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Çiçek 22.07.2023 18:47
    ZAMI YAPAR tamam PARALARI ALIR AMA BELEDİYENİN OTOBÜSLERİ HEP TAMİR HEP ARIZA HEP KAZA Olunca soruyorum bu. belediye bize ne hizmet yapmış borç borç üstüne CHP