Beyoğlu ve Fatih ilçelerini birbirine bağlayan Yeni Galata Köprüsü, yaklaşık 40 gün sürecek bakım çalışmalarının ilk etabı için trafiğe kapatıldı. Köprü girişine beton bariyerler yerleştirilirken, iş makineleri de köprüdeki yerini aldı.  

Galata Köprüsü’nde 40 gün sürecek bakım ve onarım çalışmalarının 20 gün sürecek ilk etabı için saat 01.00 itibarıyla hazırlıklar başladı. Çalışmalar kapsamında birinci etapta Karaköy-Eminönü istikametine trafiğe kapatıldı. Görevliler, beton bariyerlerle köprüyü kapatırken, iş makineleri de köprüde yerini aldı. Birinci etap çalışmalar kapsamında trafik akışı, Karaköy'den Eminönü istikametine gidecek araçlar Tersane Caddesi'nden Atatürk Köprüsü'ne yönlendirilecek ve Eminönü'ne ulaşımları sağlanacak. 

Çalışmanın ikinci etabında ise Eminönü-Karaköy istikametinin trafiğe kapatılacağı ve trafik akışının alternatif güzergahlardan sağlanacağı duyuruldu. Daha sonra başlayacak ve yine 20 gün sürecek ikinci etap kapsamında ise Eminönü'nden Karaköy istikametine gidecek araçlar Eminönü'nden Ragıp Gümüşpala Caddesi'ne yönlendirilerek. Unkapanı kavşağını takiben Atatürk Köprüsü ve Tersane Caddesi üzerinden Karaköy istikametine ulaşım sağlanacak. Çalışmalar sırasında tramvay seferlerinin etkilenmeyeceği bildirilirken, otobüs seferleri ise belirtilen güzergahlardan yapılacak. 

Galata Köprüsü'nün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılacak "Derz Değişimi ve Asfalt Yenileme İnşaatı" ile olası İstanbul depremine hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

- KÖPRÜNÜN TEKNİK VE İŞLETME ÖMRÜ UZATILACAK, DEPREME KARŞI DİRENCİ ARTIRILACAK

Bakım çalışması kapsamında, 1994'te inşa edilen uzunluğu 490 metre, genişliği 42 metre olan ve üzerinde 3x2 şeritli yol ile tramvay hattı bulunan Galata Köprüsü'ndeki yapısal ömrünü tamamlamış hasarlı genleşme derzlerinin onarım ve yenileme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Köprünün açılır kapanır çelik tabliyeleri üzerinde geçmişteki asfalt tamiratlarının da baskül sistemine (açılır-kapanır sistem) fazla ağırlık yaptığı tespit edilen köprüde, hem açılır kapanır çelik tabliyeler üzerindeki gereksiz ağırlık alınacak hem de çelik köprü tabliyesine uygun, güneşte erimeyen trinidad asfalt imalatı yapılacak.

Çalışmalarda, yıllar içerisinde teknik ömrünü tamamlayan deniz ve yağmur sularına karşı köprüyü koruyan mevcut yalıtım tabakası sökülüp yenilenecek.

Planlanan çalışmalar ile Galata Köprüsü'nün teknik ve işletme ömrünün uzatılması ve olası bir depreme karşı direncinin artırılması hedefleniyor.

Yorumlar 15 Yorum Var
 • bilirkişi 13.08.2023 14:04
  40 gün nedir ya tatilden geldikden sonra mı yapacakmış yazık istanbul kimin eline kaldı
 • Rkırem 13.08.2023 12:14
  En kalabalık zamanda,okullar açılırken herkes çalıştığımızı görsün diyor ekrem
 • vatandaş 13.08.2023 12:13
  Bu köprü tadilatını ibb imamınoğlu yapacaksa tam birseçim önce şovu olduğu kesindir gününde bitermi mümkün değil çünkü yalan tahaütte ibb başkanı uzmandır göreve geldiği günden beri hiç bir tahaütü yapmadı yalancılık uzmanlık alanıdır bınuda tescilledi
 • Yapın bakalım 13.08.2023 12:13
  40 günde bitiremezler. Ayrıca 40 günlük ne iş varmış orada?
 • avşiar 13.08.2023 11:01
  Mesafe çoook uzun 40 günde tamamlanması bir mucize.reise bir ders daha verelim.5 yıl daha uzaktan ders almaya devam edelim.tatil yakışıyor ama,alışın
Daha fazla yorum görüntüle