Diyarbakır ve İstanbul Emniyetinin 2 aylık teknik takibi sonucu kendilerini Amerikan askeri olarak tanıtan, 3 Afrika uyruklu vatandaşın yönettiği “Safari Çetesi” eş zamanlı operasyonla çökertilerek 12 şüpheli gözaltına alındı.

Afrika uyruklu 3 şüphelinin yönettiği “Safari Çetesi”, mağdurlara kendilerini Amerikan askeri olarak tanıtarak Suriye’de görev yaptıklarını, ellerinde operasyonda ele geçirilen 1 milyon dolar olduğunu ve bunu Türkiye’ye sokmak istediklerini belirtti.

Çete, sözde paranın Türkiye’ye sokulmasına yardım etmesi halinde mağdurlara yarısını vereceğini vadederek, gümrük, kurye masrafları gibi nedenlerle para talep edip vatandaşları dolandırdı.

Çete, Instagram’dan askeri fotoğraflar ve para görüntüleri göndererek mağdurları ikna etme yönetimine başvurdu.

BANKA GÖRÜNTÜLERİ ELE VERDİI

Sürekli hat değiştiren çete üyeleri, bankada para çektikleri görüntüleri ele everdi. Diyarbakır polisi, şüphelilerin izini sürüp İstanbul’da takibe alarak 2 ay boyunca teknik çalışma yürüttü. Yoğun aramalar ile mağdurları ikna eden çete çökertilirken uzun namlulu silah ve yüklü miktarda döviz ele geçirildi.

Diyarbakır Asayiş Şube Müdürü Süheyl Zaim, 10 şüphelinin tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildiğini söyledi.
Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’nın öngörü ve talimatlarıyla Suçla Sinerjik Mücadele Projesini başlattıklarını belirten Zaim, “ Son aylarda bir dizi operasyon yaptık. Bu operasyonlarda suçla sinerjik mücadele çerçevesinde oldukça mesafe kat ettik ve halkımızla beraber bütün birimlerimizle hep birlikte el ele ortak bir enerjiyle suçla mücadele etmeye gayret ediyoruz” dedi.

Yorumlar 47 Yorum Var
 • Alp 17.09.2023 10:45
  Millet keriz calisip kazanacak bi bunlar akilli bunlara katiksiz 6 ay verin =)
 • Böyyük Türkiye 13.08.2023 23:33
  Dünya Dolandırıcıları Merkezi...
 • Erol 13.08.2023 17:38
  Dünya'nın en özgür ülkesi olduk. Özgür derken, artık cılkını çıkarttık. Yasaların acil değişmesi lazım. Yabancılar ile ilgili kanun maddeleri eklenmeli.
 • Akıncı beyi Adnan 13.08.2023 17:21
  Kim olursa olsun benim polisim mit im kadar olamaz helal çocuklar
 • gardass 13.08.2023 17:18
  haha şuanda bendede amerikalı lar var ama bunlar biraz gerçekci yapmışlar şuanda libyada özel görevdeyiz diyor :)
Daha fazla yorum görüntüle