Meyve ve ağaçların 1 numaralı düşmanı olarak bilinen ‘Amerikan beyaz kelebeği’ Samsun merkezdeki ağaçlarda görüldü.

Türkiye’de ilk görüldüğü yıllarda çiftçilerin belalısı olan Amerikan beyaz kelebeği zararlısı, Karadenizli üreticileri bayağı zora sokmuştu. Ağaç dallarını ve meyvelerini yiyerek ürünün azalmasına veya tamamen yok olmasına neden olan zararlılar, milli ekonomiyi de zarara uğratmıştı.

Son yıllarda kimyasal ve biyolojik olarak mücadele edilen zararlı, Samsun’un merkez ilçelerinden İlkadım’da selvi, çam, söğüt gibi birçok ağaçta görüldü. Vatandaşların da şikayetçi olduğu zararlılar, ağaçların yapraklarını ve dallarını yiyerek kurulamalarına yol açtı.

Zararlıların bulaştığı ağaçlar ilaçlatılacak
Durumdan haberdar olan yetkililer, söz konusu alanlardaki ağaçların ilaçlatılması için ilgili belediyeler ile görüştüklerini ve ilaçlama işlemine derhal başlayacaklarını belirtirken, zararlının sağlıklı olan diğer ağaçlara bulaşmasının da önüne geçeceklerini ifade ettiler.

Amerikan beyaz kelebeği ağaçların tamamen yok olmasına neden olabilir
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Fındık Araştırma İstasyonu’nun hazırladığı bilgilere göre Amerikan beyaz kelebeği, ağaçların toprak ile birleştiği yerlerde, ağaç kabuğunda ve çok yaşlı ağaçların kovuklarında, binaların çatı saçakları arasında bir koza içinde pupa olur. Yılda 2-3 döl verir. Yumurta kümelerinden çıkan larvalar, yaprağın alt yüzünde ipeksi ağlar örer, sonra ağı artırmak suretiyle daldaki diğer yapraklarla ilk yaprağı bağlarlar ve ağlar içinde beslenirler. Olgunlaşmaya başlayan larvalar ağ kümelerinden çıkarak bireysel yaşamaya başlar ve yaprakları sadece ana damarları kalacak şekilde yerler. Ayrıca körpe ve olgunlaşmaya başlayan meyveleri de yiyerek ürünün azalmasına veya tamamen yok olmasına neden olurlar.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • cingibi 29.08.2023 01:26
    geçene yıl istanbulda bahçemde yeşil yaprak bırakmadılar kapımın önüne oturup çay içemedik yağmuur gibi tırtıl oldular busene 2 ağacıma kısmi zarar verdiler
  • Bandırmalı 28.08.2023 15:15
    Bu Amerika' nın faydalı bir şeyi yok mu arkadaş. Her tarafı muzır.