BM Genel Kurulu'nda Avrupalılara had bildiren Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey, kendilerini küçümseyen batıdan bıktıklarını ve Afrika'nın efendiye değil ortağa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Batı Afrika ülkesi Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey, ABD’nin New York şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 78’inci Genel Kurulu’nda Batı dünyasına seslendi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçtiğimiz günlerde konuşma yaptığı kürsüye, Afrika ülkesi Togo Dışişleri, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışı Togolular Bakanı Robert Dussey çıktı. Dussey, toplantıya damga vuran bir konuşma gerçekleştirdi.

Baştan sona Avrupa'nın Afrika'ya bakış açısını ve tutumunu eleştiren bir konuşma yapan Dussey, kimi zaman ses tonunu artırdı kimi zaman jest ve mimikleri ile konuşmasının etkisini artırdı.

'Beyaz adam'a adeta had bildiren Dussey, "Siz kim oluyorsunuz da bizi bu şekilde aşağılıyorsunuz?" diye haykırdı.

DUSSEY'İN BM TPLANTISINA DAMGA VURAN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

"Afrika ve Küresel Güney halkları kendilerini aşağılanmış ve insanlıktan çıkarılmış hissettikleri için hayal kırıklığına uğramış durumdalar.

Bazen kendilerine 'siz kim oluyorsunuz da bizim insanlığımızı bu şekilde küçümsüyorsunuz' diye soruyorlar.

Siz kim oluyorsunuz da bizi bu şekilde hor görüyorsunuz? Siz kim oluyorsunuz da bizi bu şekilde aşağılıyorsunuz?

"AFRİKA'NIN EFENDİYE DEĞİL ORTAĞA İHTİYACI VAR"

Afrika'nın her bireyin onuruna saygı duyan bir ortaklığa ihtiyacı var.

Biz sizin tebaanız değil, ortağınız olmak istiyoruz. Yabancı çıkarlara değil, halkımıza hizmet etmek istiyoruz. Bu yeni dinamik kimseye karşı değildir ve bunu tekrar tekrar söylüyoruz.

Bu yeni bir Afrika'nın, Afrikalı bir Afrika'nın, çok sesli bir Afrika'nın, özgür, egemen, bağımsız ve kendi kendisinin efendisi olmak isteyen bir Afrika'nın ifadesidir.

"KÜÇÜMSEYİCİLİĞİNİZDEN BIKTIK"

Kısacası, genç Afrikalılar için her şey açık. Bu sözler açık; paternalizmden bıktık.

Halkımızın görüşlerini küçümsemenizden, halkımızı ve liderlerimizi hor görmenizden bıktık.

Küçümseyiciliğinizden bıktık, kibrinizden bıktık.

Bıktık, bıktık ve bıktık!''

 

Yorumlar 173 Yorum Var
 • YUSUF YILDIZ 24.09.2023 21:12
  Eli kanlı katil ve hırsız avrupa yıllardır bu gariplerin sofrasından ekmeklerini çalıyorsun. Sen ne utanmaz, ne hayasız bir milletsin, sen adii bir sömürgecisin seni medeni zannedip sana benzemeye çalışan gafillere yazıklar olsun. İnşaallah Cena' bı Hak bu mazlumlara yaptığın zulmün hesabını senden soracaktır .
 • Türk 24.09.2023 21:12
  Helal olsun.. Ama bu kararlılık devam etmeli.
 • Adn 24.09.2023 21:06
  İnşallah bu çıkışın devamı gelir Avrupa, Afrikalıların kendilerinden daha insan olduğunu anlar.
 • Www 24.09.2023 21:03
  Alkışlıyorum artık "sözde medeni oluşlarını kan ve göz yaşıyla elde eden Avrupa'ya ders verme zamanı geldi de geçiyor. Hep sömürmeye ,aşağılamaya alışmış bütün ülkelere karşı birlik olun. Türkiye ve sizi savunan ülkelerle bir olun. İnanın bizde bıktık bu şımarık Avrupa ve avanelerinden.....
 • Yerli milli 24.09.2023 19:23
  İnsanları renginden dolayı hep aşalamıştır bu batı çakma medeniyeti , en güçlü insanını çalıp köle yapmıştır senelerdir , 2023 afrika kıtasında dönüm noktası olur umarım ( gergin ölmekten bir defa ölmek daha iyidir) Batı Afrika kıtasını bir kanser hücresi gibi sarmış !!!
Daha fazla yorum görüntüle