Zekâ testi çeşitlerinden biri olan satranç bulmacaları, stratejik düşünme ve taktik geliştirmenin en harika yoludur. Satranç oyuncularını en tatmine eden hamlelerden bir tanesi de tek hamlede şah mat yapmaktır. Tek hamlede şah mat işlemi rakibi tamamen mağlup eden bir hamledir. Oyuncunun becerisini ve oyuna olan hâkimiyetinin yüksek olduğunu gösterir.

Satranç oyununda şah mat, rakibin en önemli taşı olan şahın kaçış yolu olmayan bir saldırı altında olduğu durumdur. Şah mat işlemi için rakibin şahına bir ya da daha fazla taş ile kaçış ihtimalinin olmadığı bir köşeye sıkıştırmanız gerekir. Bu durumda şah güvenli bir kareye gidemez ve kendisine saldıran taşı oyun dışı edemez ve başka bir taş yardımı ile saldırıyı engelleyemez. Yani şah mat hamlesi oyunun bittiğinin bir göstergesidir.

Haber7.com ekibi olarak, satranç becerilerinizi test edeceğiniz ve stratejik düşünme becerilerinizi geliştireceğiniz bir satranç bulmacasını sizler için hazırladık. Her seviye satranç oyuncusunun keyifle çözmeye çalışacağı satranç bulmacası için hazırsanız başlayalım!

10 SANİYEDE RAKİBİ ŞAH MAT İLE ETKİSİZ BIRAK

Yukarıdaki satranç tahtası görselinde oyun taşlarının konumu gösterilmektedir ve hamle sıra beyaz taşlardadır. Sizden istediğimiz beyaz taşları kullanarak siyah şahı 10 saniye içerisinde tek hamlede mat etmeniz. G8 karesinde duran siyah şahı tek hamleyle nasıl mat edersiniz?

Süre başladı. Kazandıran hamleyi fark edebildiniz mi? Tek hamlede şah mat satranç bulmacasında kazandıran hamleyi bulmak, satranç oynamayı bilenler için aslında oldukça kolay bir hamle. Ama süre kısıtlaması olduğu için bu hamleyi bulmak bazen zorlaşabilir.

Satranç oyunu, kişinin hızlı karar almasına ve stratejik düşünerek olaya odaklanmasını sağlayan bir oyundur. Birkaç hamle sonrasını dahi düşünerek hareket edilmesi gerekir. Konsantrasyonun gelişmesine ve odaklanma becerisinin ilerletilmesine büyük faydası vardır.

Satranç bulmacasına dönecek olursak, kazandıran hamleyi bulabildiniz mi? Süre azalıyor.

Cevabı bulan okuyucularımızı şimdiden tebrik ederiz. Stratejik düşünme ve taktik geliştirme yeteneğinizi kanıtladınız. Bulamayan okuyucularımız için haberin sonuna cevap görselini koyacağız. Oradan kazandıran hamleye bakabilir ve bundan sonraki satranç bulmacalarında bu mantıkla düşünerek doğru hamleyi çözmeye çalışabilirler.

İŞTE KAZANDIRAN O HAMLE

Evet, süre bitti. Satranç tutkunlarının seveceği bulmacamızın da sonuna geldik. Doğru cevabı bulamayan ya da bulduysa kontrol etmek isteyen okuyucularımız için işte cevap görseli;

Beyaz kaleyi D1’deki yerinden D8’e taşıyın ve siyah şaha hareket edecek alan bırakmayın. Böylelikle şah mat!

Peki, siz kazandıran o hamleyi bulabildiniz mi? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Yorumlar 3 Yorum Var
  • Banu 09.10.2023 16:02
    Qala yeni top ile olur Bel videolar çox oısun
  • Ali hamza 02.10.2023 22:22
    Kale D8 çok kolay
  • Oğuz 02.10.2023 20:06
    kale d8 çok kolay soru oklmuş