İstanbul'un en büyük sorunlarından biri olan ulaşım sorununu AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe Haber7 muhabiri Yavuz Selvi'ye değerlendirdi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe şunları söyledi:

"ULAŞILAMAYAN BİR KENT"

İstanbul artık ulaşım değil 'ulaşılamayan bir kent' haline geldi. Dünyanın farklı yerlerinde metro ve İETT otobüslerinde meydana gelen arızalar karikatürüze edilmeye başlandı.  Biz 2019 yılında İBB'yi deverederken, tekerlikli sistemde dünyanın en genç filosunu teslim etmiştik. Metrolarda çok büyük bir mesafa alınmıştı. İki tane temel sorun var. Bir, yeni yatrımlar yapılmıyor.  Araç alımından, yol yapımından, raylı sisteme kadar. İki, var olan sistemin işlenebilmesi için gerekli yönetim becerisi sergilenemiyor.  Araçlar bakım ve onarımı yeterli düzeyde yapılmıyor.  Dolayısıyla yürüyen merdeivenlerden araç arızalanmasına ve onların yedek parçalarının kullanılmasına kadar bir başarısızlık ve becerisizlik var.  Ya kasten yapıyorlar ya da hakikaten beceremedikleriçin yapıyorlar.

"DURAKLARA SAATTE BİR OTOBÜS GELİYOR"

Bu cevabı kendilerinin de vermesi lazım.  Ortaya çıkan tablo şu. Aynı otobüs sayısı ile 30 dakika da bir durağa otobüs gelirken şimdi bir saatte gelmiyor.  Bazı hatlar iptal ediliyor, araçlar sürekli bozuluyor.  Rahmetli Kadir abinin sloganını CHP'li İBB yönetimi guguk kuşu siyaseti ile aparmıştı. 'En çok metro yapan şehir' sloganı Kadir abinindir. Şimdi yeni slogan şu;  Aynı günde en çok otobüs yanan şehir.  Her gün her sabah bunu yaşıyoruz. Diyorlar ki 'Sizin döneminizde araç arıza yapmıyor muydu?' Tabii ki de yapıyordu. O gün birdi. Bugün on. Zaten kabul edilemez, makul düzeyin üstünde bir arıza var.  Bu ulaşımı olumsuz etkiliyor.  Ve bu arızalara da zamanında neden müdahale edilmiyor? Niçin araçların gerektiği şekilde bakım ve onarımdan geçirilmiyor?  Makineler tabii ki arıza yapacak.  Beş arıza yapıyordu, şimdi 10 tane yapıyor.

"ALTI AYDAN AZ BİR SÜRE KALDI"

 Otobüsü üreten firmanın bile bakım onarım ihalesine girmesini engelleyen bir CHP'li İBB yönetiminden bahsediyoruz.  Dolayısıyla erişim 'erişimsizliğe' dönüştü.  Ulaşım 'ulaşımsızlığa' dönüştü.  Bu beceriksizliklerini sürekli retorikle örtmeye çalışıyorlar. Algı ve manipülasyonla da bu başarısızlıklarını da örtmeye çalışıyorlar.  Geçenlerde yürüyen merdiven spekülasyonu yapmaya gayret ettiler.  Vatandaş her gün durağa gidiyor, yürüyemediğini görüyor. Siz 'yürüyor' deseniz ne olacak? Dolayısıyla az kaldı diyoruz.  Altı aydan az bir süre kaldı.  31 Mart 2024'te İstanbul tekrar AK Partimizin hizmet ve eser siyaseti ile tanışacak.  Yeniden İstanbul diyerek vatandaşımızın desteğiyle belediyeyi kazanmış olacağız.  Bu aksilikleri ve aksaklıkları hızlı bir şekilde gideceğiz. 

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, 7 Ekim’de yapılacak AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi öncesi basın açıklaması gerçekleştirdi. Kabaktepe partinin İstanbul il başkanlığında yaptığı açıklamada, AK Parti’nin son 21 yıldır Türkiye'nin daha müreffeh ülke haline gelmesi, hem bölge barışı, hem dünya barışı, daha barışçıl bir dünyanın teşhis edilmesi için çalıştığını ve hafta sonu düzenlenecek kongrenin de bu yaklaşıma hizmet edeceğini söyledi. AK Parti’nin İstanbul’da kimi aday göstereceği konusunda da konuşan Kabaktepe, İstanbul adayının kasım başı ya da aralık sonunda belli olabileceğini ifade etti.

“20 YILDA 100, BELKİ 200 YILLIK BİR HİZMETİ İFA ETTİK”

Konuşmasına AK Parti’nin temel ideolojisini hatırlatarak başlayan Osman Nuri Kabaktepe, “14 Ağustos 2001’de Genel Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Aydınlığa açık, karanlığa kapalı' ifadesiyle, partimiz siyasi hayatına başlamış oldu. Bu geçen süre içerisinde hakikaten milletimizin takdiri, milletimizin teveccühünü her şeyin üstünde tutmamız gereken bir durum olduğunun farkında olarak bu çeyrek yüzyılı geçirmiş olduk. Tabii ki milletimizin bu teveccühü ve takdiriyle 7 genel seçim, 4 yerel seçim, 3 Cumhurbaşkanlığı seçimi, 3 referandumda da AK Parti'miz başarıyla çıkmış oldu. Bu başarının neticesinde millete hizmet etme fırsatını elde etmiş oldu. 20 yıl içerisinde belki 100 yıllık, belki 200 yıllık ziplenmiş bir hizmeti, partimiz bu çeyrek yüzyılda aldığı bu görevi yerine getirerek ifa etmiş Oldu. Bu süre içerisinde hakikaten çok farklı açılardan değişik badireler atlatmış olduk. Partimizin 21 yıllık süreç içerisinde mücadele ettiği temel alanlardan birisi de Türkiye'de vesayet odaklarının tamamının sona erdirilmesiydi. 20 yıl içerisinde teşebbüs edilen adına farklı isimlendirmeler yapmakla beraber, sanal darbeden 15 Temmuz'a kadar, partimize açılan kapatma davalarına kadar, bu süreç içerisindeki vesayetle mücadelenin ne kadar değerli ve olduğunu görmüş olduk. AK Parti, milli iradeye karşı girişilen her türlü eyleme, vesayet girişimine karşı uyan bir siyasi hareketin adıdır. Bu manada da Türk siyasetinde amasız ve fakatsız her türlü darbe ve vesayet girişiminin karşısında durmuş tek lider de Recep Tayyip Erdoğan’dır. Maalesef bugünlerde bile hala amayla fakatla, oldu ama niye oldu diyerek bu vesayet ve darbe girişimlerini destekleyen siyasi aktörlerin görülmesini de üzüntü ve esefle karşıladığımı da belirtmek isterim. Bu hafta içerisinde yaşadığımız terör saldırısına dönük her türlü tedbirin alınma noktasındaki çabalarımızı da devam edeceğini buradan belirtmek istiyorum. Ama şunun altını çizmek istiyorum. Hala bu terör eylemini düzenleyen nereden geldiği belli olan YPG ve PKK'ya karşı terör örgütü diyemeyen siyasi aktörleri de bu memlekette esefle gördüğümüzü, üzüntüyle karşıladığımızı ifade edelim. Şunu herkesin bilmesi lazım. Biz millet olarak gökyüzünü çadır, güneşi bayrak edinmişiz. Dolayısıyla bu terör eylemlerinin Türkiye'de, Türkiye Cumhuriyeti'nde, devletimize, milletimize yönlendirenlerin ya da imalarla veya 'Türkiye'yi acaba şöyle bir şey yapabilir miyiz?' derdi olanların hiçbir sonuca eremeyeceklerinin de altını çizmek isterim” dedi.

“DAHA MÜREFFEH BİR TÜRKİYE VE DAHA BARIŞÇIL BİR DÜNYA IÇIN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

2024 yerel seçimlerinden başarıyla çıkacaklarına inandıklarını söyleyen Kabaktepe, “22 yıldır değişen, yenilenen dinamik kadrolarla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında AK Parti olarak bu hedefimizi taçlandırmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Liderimiz, genel başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında durarak, yenilikçi bakış açımızla daima üreten, daima gelişen, daima Türkiye'nin daha müreffeh ülke haline gelmesi, hem bölge barışı, hem dünya barışı, hem dünyada daha adil bir dünya diyerek daha adil ve barışçıl bir dünyanın teşhis edilmesi için çalışmaya, gayretlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu kongremiz tamamen bu yaklaşıma hizmet edecektir. Hep yeni, hep ileri diyerek, kuşkusuz eser ve hizmet politikamızı da bir üst lige çıkmak çıkarmak için gayret edeceğiz. Bu hedef doğrultusunda aynı zamanda yerel seçimlere de güçlü kadroyla hazırlanacağız. 81 bir ilimizde, dolayısıyla İstanbul'umuzda da 31 Mart 2024 seçimlerine dönük her türlü hazırlıklarla AK Parti'miz; hem şu an elinde bulunan belediyelerin tamamını hem de bundan önceki dönemde kaybettiğimiz veya alamadığımız belediyeleri de ekleyerek 2019 yılının ötesinde daha büyük bir başarıyla 2024 seçimlerinden de çıkacaktır. Bu kongremiz bu anlamda da büyük bir dinamizm, büyük bir heyecan, büyük bir coşku, büyük bir güç katacaktır bu sürece ve bu yürüyüşümüze. Kongremizle birlikte milletimizin huzuruna her defasında olduğu gibi ilk günkü aşkla çıkacağız. Cumhuriyetimizin yüz akı Türkiye'nin ortak aklı AK Partimizin gelecek günlere, güvenli adımlarla yürümesini sağlayacak en güzel kongrelerimizden bir tanesi olacağına şüphemiz yok” diye konuştu.

“İSTANBUL ADAYIMIZ KASIM BAŞI YA DA ARALIK SONU BELLİ OLUR”

Kabaktepe bir basın mensubunun AK Parti’nin İstanbul adayı hakkındaki sorusuna ise “Adaylıkla ilgili çalışmalarımızı kongremizden sonra başlatacağız. Yani Ekim ayının ortasından sonra başlayacak. Biz önce bir profil ya da çerçeve belirleyip ondan sonra çalışmalara başlamıyoruz. Vatandaşımız, teşkilatımız tüm İstanbullularla ilgili partimizin 20 yıldır yürüttüğü 6 basamaklı bir süreç yürütüyoruz. O süreçlerden sonra çıkan sonuçlardan hareketle bu söylediğiniz sorunun belki cevabını hep birlikte verebilir. Çünkü önceden bir çerçeve çizerseniz siz araştırma ve çalışmalarınızı o çerçeveye göre yapar, kendinizi de sınırlamış olursunuz. Dolayısıyla ekim ayının ortasından sonra başlayacak, kasım aylarında yavaş yavaş ortaya çıkmış olacak. Şu an itibarıyla çalışmalarımız başlamadı. Hem 39 ilçemiz, hem büyük şehrimiz, hem de tam rakamını bilmiyorum ama bin 500 civarında meclis üyesi adayı olacak İstanbul'da. Bir önceki seçimde malumunuz kasım ayından itibaren ilan edilmişti adaylarımız tüm Türkiye'de. Tahmin ediyorum 2024 seçimlerinde de 2019’da olduğu gibi kasım ayından itibaren AK Partimiz Türkiye'de adaylarını ilan etmeye başlayacak. İstanbul'a ne zaman sıra gelir, onu ben de bilmiyorum. Kasım'ın belki başı olur, belki aralığın sonu olur. 2019’da aralık sonunda açıklamıştık İstanbul adayımızı. Yine kasım, aralık ayları içerisinde belli oldukça açıklanacak” şeklinde karşılık verdi.

Yorumlar 26 Yorum Var
 • MahirOsman 06.10.2023 01:38
  İstanbul’a gerçekten hiç üzülmüyorum. Beter olsunlar. İlk seçimde yine chp ye oy verecekler. Tramvayla metrobüsün çarpışmasını yüksek metro nun alçak tünele girişini otobüs yangınlarını çalısmayan merdivenleri… İstanbul gibi bir dünya başkentinde görür olduk. Tekrar ediyorum …b e t e r o l s u n l a r r r
 • Ali 05.10.2023 23:58
  Bilerek yapıyorlar bu bir sorumsuzca ulaşım terörü denebilecek noktaya gelmiştir. Acil çözüm gerekli. hiç suçu olmayan vatandaşlara mobbing uygulanmaktadır. Ha dagda askere. Ha şehirdeki millete zarar veren kim varsa cezasını çekmeli. Yeter artık en güvenilir yolculuk. Agı. En güvensiz Hale gelmiştir. sebebi ise bilerek yapılan mobbing. Ulaşım terörü.
 • Recep YÜKSEL 05.10.2023 23:49
  Herşey çok güzel oluyor. Ekrem ile devam İstanbul. 2024 yılında 19. yüzyıl yaşam standartında yaşamanıza az kaldı. Su yok, ulaşım yok, çöp çok ama boğazdaki köprülerden yürüyerek geçmek çok güzel olur.
 • Kim 05.10.2023 21:06
  Bu istanbul daha kötüsünü hakkediyor bakın seçim olsun giderler istanbulun 5 senedir içine edene verirler
 • Asım’ın Nesli 05.10.2023 20:58
  Allah İstanbul’u bunların elinden kurtarsın
Daha fazla yorum görüntüle