Zekâ testleri bulmacaları, düşünme ve mantık seviyemizi değerlendirmek için geliştirilen eğlenceli beceri testleridir. Okuyucuyu bir sorunu çözmeye zorlayarak eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini sınar. Bu zorlu sınamalar kişinin zekâsını arttırarak konsantrasyonunu geliştirmesine de yardımcı olur.

Sosyal ağlarda da sıklıkla karşımıza çıkmasıyla iyice popüler olan bu zekâ testi bulmacaları küçükten büyüğe herkesin eğlenerek becerilerini test etmesi için birer meydan okumadır. Bu meydan okumalar çoğunlukla bir bulmacayı çözme, bir kodu kırma, gizli bir nesneyi bulma ya da görüntü üzerindeki hataları tespit etme üzerine kurulur.

Bu tür zekâ testleri herkesin az çok çaba sarf ederek rekabet etmesine olanak tanıdığı için oldukça eğlenceli içeriklerdir. Aynı zamanda bu zekâ testlerinin düzenli olarak çözülmesi, kişinin problem çözme becerilerini geliştirmesine ve sağlıklı beyin gelişimi için egzersiz yapılmasını sağlar.

Zekâ testi bulmacalarında amaç, çözüme olabildiğince hızlı ulaşmaktır. Bu sayede baskı altında bir sorunu çözüp çözmeyeceğinizi test edebilirsiniz. Ayrıca, bu zekâ testlerini çevrenizdeki insanlarla paylaşarak çözüme en hızlı kimin ulaştığını, kimin daha dikkatli olduğunu analiz edebilirsiniz.

Peki, sizler için hazırladığımız kibrit çöpü bulmacası mücadelesine hazır mısınız? Beyninizi çalıştırın ve hatayı çözmeye çalışın!

BEYNİNİZİ ATEŞLEYİN VE 12 SANİYEDE KİBRİT ÇÖPÜ BULMACASINI ÇÖZÜN

Yukarıda paylaşılan görselde, kibrit çöplerinden oluşturulan bir matematiksel denklem görüyorsunuz. Görünen denklem ise şu şekildedir;

“9 X 5 = 32”

Normal şartlarda bu işlemin doğru olması imkânsız. Bu kibrit çöpü bulmacasını çözmek için kalıpların dışında düşünmelisiniz. Ve sadece iki kibrit çöpünün yerini değiştirerek hareket ettirebilirsiniz. Aynı zamanda kibrit çöpü bulmacasının çözümünü bulmanız için bir zorluk daha bulunuyor. Bu da çözüme ulaşmak için sadece 12 saniyenizin olması.

Hazırsanız süreyi başlatalım ve 12 saniye içerisinde 2 kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemin doğru olmasını sağlayın!

MEYDAN OKUMAYI 12 SANİYEDEN KISA SÜREDE ÇÖZÜN

Sadece iki kibrit çöpünü hareket ettirme şansınız var. Oldukça dikkatli bir şekilde denkleme bakın ve sonucun doğru olması için gerekli değişiklikleri düşünün.

Orta düzeyde bir zorlukta olan bu kibrit çöpü bulmacasını yüksek zekâya sahip ve ayrıntılara mükemmel derecede dikkat eden kişiler daha hızlı çözecektir.

Acele etmeniz gerekiyor, fazla zaman kalmadı. Resme tekrar bakın ve denklemi düzeltmek için hareket ettirilmesi gereken kibrit çöplerini bulun.

Son üç saniye…

Üç, iki, bir…

Ve süre bitti.

Kibrit çöpü bulmacasını çözebildiniz mi? Çözümü bulan okuyucularımızı tebrik ederiz. Halen arayışta olan okuyucularımız ise merak etmesin. Şimdi çözümü sizinle paylaşacağız.

Çözümü merak mı ediyorsunuz? Sizi bekletmeyelim, aşağıdaki çözüme göz atabilirsiniz.

İşte kibrit çöpü bulmacasında hareket ettirilecek iki kibrit çöpü;

Cevap “4 X 8 = 32” olacaktı. Basitti değil mi? Bu tür zekâ testlerini sevdiyseniz arkadaşlarınız ve aileniz ile paylaşabilir, onlarında performansını test edebilirsiniz. Peki, siz kibrit çöpü bulmacasını doğru çözebildiniz mi? Yorumlarda buluşalım!

Yorumlar 6 Yorum Var
 • Şenol özdemir 13.11.2023 16:16
  9 rakamını 4 beş rakamını 8 yapıyoruz
 • Ahmed Emin Kanberi 10.11.2023 17:59
  Mükemmel oyun Gerçekten I Q Geliştiriyo ben çok beğendim 10 numara 5 yıldız
 • Alper 05.11.2023 20:10
  9un en ustekini ve en altkakini beş rakamını sekiz yapıyoruz
 • HÜDAVER İLGEN 04.11.2023 11:10
  9×8=72 oluyor...
 • Ertanı A. 01.11.2023 03:20
  5'in üstteki çöpü soldaki 9'un eksik yerine monteliyoruz ve 8 oluyor. Yine 5'in altta kalan düz çubuğunu sağ üste koyup 4 yapıyoruz. Dolayısıyla işlem 8x4'e dönüyor ve sonuç doğrulanıyor...
Daha fazla yorum görüntüle