Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, 2023 Türkiye raporunda "PKK bağlantılı YPG" ifadesinin YPG'nin de AB'nin terör listesine alınmasıyla ilgili bir çalışma olup olmadığı sorusunu yanıtsız bıraktı.

 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, 2023 Türkiye raporunda "PKK bağlantılı YPG" ifadesinin YPG'nin de AB'nin terör listesine alınmasıyla ilgili bir çalışma olup olmadığı sorusunu yanıtsız bırakırken, terör örgütü YPG'nin AB terör listesinde yer almadığını vurguladı.

Stano, günlük basın toplantısında, AA muhabirinin 2023 Genişleme Paketi kapsamında 8 Kasım'da açıklanan "Türkiye Raporu"nda geçen "PKK bağlantılı YPG" ifadesiyle ilgili sorusunu yanıtladı.

DOĞRUDAN YANIT VERMEKTEN KAÇINDI

Raporda geçen "Türkiye'nin sınır bölgeleri, AB'nin terör örgütü listesinde yer alan PKK'nın terör saldırıları nedeniyle güvenlik riskiyle karşı karşıya kaldı." ve "Türkiye, Suriye ve Irak'ın kuzeyinde PKK ve bağlantılı gruplara yönelik hava saldırılarını sürdürdü." ifadeleri hatırlatılarak, "bunlardan yola çıkarak, AB Komisyonunun YPG'yi AB'nin terör listesine ekletme konusunda bir teklif üzerinde çalışıp çalışmadığı" sorusuna Stano, doğrudan yanıt vermekten kaçındı.

Stano, bir örgütün AB'nin terör listesine alınmasına ilişkin önerilerin üye bir ülke tarafından yapıldığını, ardından bu teklifin tüm üye ülkelerce tartışılarak oy birliğiyle karar alındığını anlattı.

Tüm sürecin "gizlilik" içinde yürütüldüğünü belirten Stano, "Bu nedenle olasılıklar hakkında, olası potansiyel veya halihazırda devam eden görüşmeler hakkında yorum yapmıyoruz." dedi.

AA muhabirinin, AB'nin yürütme organı olan Komisyonun raporunda açıkça "YPG'nin PKK bağlantılı olduğu" ifadesinin yer almasını nasıl açıkladığı sorusu üzerine, "Öğrenebileceğiniz tek şey, gerçek. Gerçek de şu ki, YPG, AB'nin terör listesinde yer almıyor. Sadece PKK yer alıyor." ifadelerini kullandı.

AB Komisyonunun önceki raporlarında söz konusu terör örgütüyle ilgili "Türkiye'nin PKK ile bağlantılı gördüğü YPG" ifadeleri yer alıyordu. Bu yılki raporda doğrudan "PKK bağlantılı YPG" ifadesinin kullanılması dikkati çekmişti.

PKK, 2004'ten bu yana AB'nin terör listesinde yer alıyor.

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Ali 14.11.2023 19:09
  Devletin Kurumlarını basmak eşkıyalık yapmak CHP nin parti politasi sanırım her gelen bir kuruma kafayı takıyor
 • Misafir 10.11.2023 18:45
  Anayasa mahkemesi üyelerini değiştirmek lazım böyle bir dünya yok adam devlet sırrını açığa çıkarıyor anayasa mahkemeai adama arka çıkıyor pkk lılar mecliste cirit atıyor aym den ses yok bumu yani
 • Kul 10.11.2023 18:11
  Militanlardan parti başkanı olamaz.Ama burası Türkiye.Maalesef teröristlerden bile Milletvekili olabiliyor.Ve CHP'li Milletvekilleri bile açıktan HDP'li teröristlere destek verebiliyor.Fakat Anayasa Mahkemesi bu konularda hiç tepki vermiyor.Enterasan???? Bu işte bir ANORMALLİK var.
 • Bozkırlı 10.11.2023 17:29
  Sana bu millet yet ki vermedi sen ne konuşuyorsun be git selam çaktıklarıyın yanına