Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 Yazarı Mehmet Acet, Başkent Kulisi programında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz'u ağırlıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarından satır başları: 

Anayasa değişikliğine ihtiyaç vardır. Türkiye'de bir tartışma yürütülüyor, çok garipsediğim bir tartışma. Yürütmenin başı Cumhurbaşkanının yetkileri, tek adam tüm yetkiler oraya bağlanmış algısı doğru değil. Cumhurbaşkanlığı sistemi krizler kaoslar oluşmasın diye kurulmuştur. O değişiklikler Türkiye Cumhuriyeti devletine yarasın diye yapıldı. 

OGÜN SAMAST'IN SERBEST BIRAKILMASI

Bunun bütün teknik boyutlarını bilmek gerekir ki mesele anlaşılsın. Yargı, bir mahkeme önüne gelen dosyada yasayı açar bakar. Kişiye göre yargılamaz. Onun adı Ogün Samast, Ahmet, Mehmet ona bakmaz. Yasa ne diyor, yasaya bakar. Burada Ogün Samast, 17 yaşındaydı dolayısıyla kanunla bu yaşlarla ilgili düzenlemeler koymuş. Yasalar zaman aşımı diye bir şey de koymuş. Bütün dikkatlerimizi biz yürütmeye döndürmüşken bizim başka alanları da konuşmamız gerekir. İstanbul'daki seçim yenileme sürecinde bir hakim çıktı ve tek başına şöyle bir karar verdi. Sandık başkanları için verilen karar uygulandı. Türkiye'de hala hakim. Bir takım garip şeyler ortaya çıkabiliyor. 

Ogün Samast ile ilgili söylemiyorum genel olarak söylüyorum. Yargı faaliyetini gerçekleştirenler yasada ne yazıyorsa ona bakmaz zorunda. Bu konularda diyebileceğimiz hiçbir şey olmaz. Aynı zamanda mahkemeler millet adına karar veriyor ya. Türk milleti adına yasaya göre karar verir. Bazı durumlarda milletin hassasiyetine göre karar verebilir. 

Yorumlar 0 Yorum Var
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek